השאלה המקורית: נאמר לי שדם הנידה רעיל ויכול לגרום לסרטן ושבגלל זה נשים חילוניות חולות יותר בסרטן. היא גם סיפרה על העכבר שהזריקו לו דם נידה והוא מת. האם זה נכון?


ראשית נבהיר שהאתר הזה נועד לענות על שאלות מדעיות בלבד וכמובן לא נועד לפתור סוגיות הלכתיות. עבורן קיימים אתרי "שאל את הרב".

התשובה לשאלה היא כמובן שדם הנידה אינו רעיל, לפחות לא יותר מכל דם אחר. אם נזריק לעכברים כל סוג של דם אנושי בכמות מספקת יש סיכוי סביר שנגרום למותם. אולם חיפוש מהיר באינטרנט אחרי מחקר כלשהו שבו הזריקו דם נידה לעכברים אינו מעלה כל תוצאות.

לגבי הטענה הראשונה, "נטייה לחלות בסרטן" היא אמירה כללית, שכן יש המון סוגי סרטן. ככלל, נשים חילוניות, נשים שאינן יהודיות ונשים דתיות שאינן מקפידות על חוקי הנידה אינן חולות בסרטן (או בכל מחלה אחרת) יותר מנשים שכן מקפידות על חוקים אלו. זה ברור.


המחזור החודשי | תרשים: Lyrl; תרגום: Oriaaaass, ויקיפדיה.

הווסת
אחרי שהבהרנו את הסוגיות האלו נוכל להרחיב ולשאול מהי בכלל וסת?

בניגוד לגברים, שפוריים כל הזמן, נשים פוריות רק ימים ספורים בחודש באמצע כל מחזור חודשי. נהוג להגדיר את היום הראשון של הווסת כיום הראשון במחזור החודשי של האישה, בתום הווסת הרחם מתנקה ומתחיל תהליך הורמונלי שנועד לגרום להבשלה של ביצית אחת באחת משתי השחלות של האישה. השלב הזה, שבו הביצית מבשילה, אורך כשבוע ואחריו מגיע שלב הביוץ – השלב שבו האישה פורייה. הביצית הבשלה נודדת לחצוצרה ומחכה שם להפריה. אם זרעון גברי יגיע בשלב הזה אל הביצית הבשלה, יש סיכוי גבוה שהביצית תופרה והאישה תיכנס להיריון.

הביצית הבשלה מוקפת בגופיף צהוב שמקורו בזקיק שממנו היא נוצרה בשחלה. הגופיף הצהוב גורם להפרשת הורמון בשם פרוגסטרון שגורם לרירית הרחם להתעבות כדי לאפשר לעובר להשתרש אם אכן תהיה הפריה. הרירית הזו, שתפקידה הוא להגן על העובר ולהזין אותו, היא מקור הדם הווסתי.

 


מהלך המחזור החודשי | תרשים: Itzuvit, ויקיפדיה

אם לא התרחשה הפריה, הפרשת הפרוגסטרון מפסיקה ובמקומו הגוף מפריש הורמונים אחרים שגורמים בסופו של דבר לפירוק השכבה הרירית שנוצרה ברחם להזנת העובר הפוטנציאלי. ההפרשה הזאת מתבטאת בדימום והיא אורכת 7-2 ימים שבבמהלכם מופרשים 80-10 מיליליטר של דם. יום הופעת הדימום הוא גם יום תחילתו של המחזור החודשי הבא – וחוזר חלילה.

לסיכום, הדם הוויסתי (שמכונה ביהדות גם "דם הנידה") הוא דם שנוצר בגוף האישה כדי להזין את העובר באם יווצר. לכן יהיה מאוד מפתיע ובלתי סביר לגלות שדווקא הדם זה רעיל, בניגוד מוחלט לייעודו

בומרנג – בחזרה אליך
אלו שלבים במחזור החודשי אורכים פרקי זמן קבועים יותר ואילו שלבים יכולים להשתנות מחודש לחודש?

רות חייט
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדע


הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בתגובה לכתבה זו ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

3 תגובות

 • גילה

  הרחם לא "מתנקה" כי הוא לא מלוכלך

  הוא מתרוקן מתכולה לא נחוצה ואין פה שום אספקט של נקיון. מוטב לא להשתמש בביטויים מוטעים כאלה שרק מחזקים דעות הזויות כמו של שואלת השאלה המקורית.

 • אם

  עולם הדת הוא ממש עולם של היפוך היוצרות

  הרי בזמן הווסת, דווקא האישה היא זו שנוטה לנדות את סביבתה. לא החברה שמנדה אותה. והדם הזה הוא דם שאמור להזין את התינוק, הכיצד יהיה רעיל? כנ"ל גוף האישה בכלל... ואם כבר הטקסטים היהודים בכלל לא דיברו על סכנה עבור האישה (הטקסטים הדתיים לא הזהירו את האישה מהגבר, אלא רק את הגבר התמים מהאישה הרעה. כן, גם אז התעלמו מכך שגברים אונסים תינוקות וכאלה דברים...), אלא הזהירו את הגבר, כאילו הוא זה שיכול להפגע מקיום יחסי מין או קרבה לבעלת הווסת (מאז ומתמיד, האמינו כי לנשלטים יש כוחות כישוף, שכן בעלי המעמד המוחלש והמדוכא, באמת נטו לעיתים לעסוק ב"כישוף"...מן אסטרטגיה נואשת להתמודדת עם המצב).
  אם בכלל, אז האישה היא זו שפגיעה יותר בזמן זה, כואב לה יותר וכן אין לה כל חשק מיני (ולא, אין לה מבט ממית כאפעה והיא לא יכולה לגרום למוות כשהיא עוברת בין 2 גברים, או לגרום זיעת דם מברזל, כפי שכתב הרמב"ן). הדת פשוט מלאה ב"היפכא מסתברא" הזה, אבל האנושות מסוגלת להאמין לכל טקסט, גם כשהוא מציג מציאות הפוכה. ואגב - ליהודיות יש יותר סרטן מלא יהודיות (לפחות בארץ).

 • חבל

  הדם הכי טהור שיש.

  חבל שמדינת ישראל משתפת פעולה עם הפשע הזה (כל המסרים הדתיים הללו). נשים כאן באמת מאמינות שהן טמאות ומרעילות. עצוב כמה שהן לא מודעות לעליונותן הפיזית והנפשית.