השאלה המלאה: יש שאלות שמטרידות אותי במשך שנים ואשמח לתשובה עליהן: האם חרקים ישנים? האם הם מפרישים צרכים?


חגית שלום,
תודה על שאלתך,

על פי תיאוריית הצרכים המפורסמת של אברהם מאסלו, הצרכים האנושיים מסודרים בצורה היררכית, שאפשר לתאר בצורה של פירמידה. החשיבות העליונה, בבסיס הפירמידה, היא לצרכים הפיזיולוגיים-ביולוגיים הכוללים נשימה, מזון, שינה והפרשת פסולת. בראש הפירמידה נמצאים צרכים חברתיים מורכבים והשאיפה להגשמה עצמית.

שלא כמו בני האדם, החרקים אינם מתייסרים כנראה מאהבה נכזבת או חוסר מימוש היכולת האישית, אך האם הם חולקים עמנו את בסיס הפירמידה? האם גם הם זקוקים לשינה? האם הם מפרישים פסולת?


פירמידת הצרכים של מאסלו I התרשים לקוח מוויקיפדיה; נוצר בידי Factoryjoe ותורגם בידי רועי משעלי

האם החרקים ישנים?

שינה מתאפיינת בשינויים התנהגותיים כמו הפסקת הפעילות השוטפת והיעדר תנועה, בצד שינויים פיזיולוגיים כמו ירידה בקצב חילוף החומרים בגוף, הפחתה בצריכת האנרגיה וצמצום הפעילות המוחית. מחקרים רבים מצאו שהשינה חיונית לבריאותנו ולתפקודנו התקין.

חקר השינה בחרקים מציב בפנינו אתגר מיוחד. אחרי הכול, מדובר ביצורים קטנים וחמקמקים שבדרך כלל מתמקמים באזורים בלתי נגישים עבורנו, דבר שמקשה על ביצוע תצפיות התנהגותיות עליהם. גם העובדה שמערכת העצבים המרכזית שלהם זעירה ובסיסית במיוחד מקשה לבצע בה מדידות של פעילות מוחית. ובנוסף, לחרקים אין עפעפיים ולכן קשה לדעת מתי הם ישנים.

למרות הקשיים, מחקרים מראים כי חרקים אכן חווים תקופות מנוחה שבהן הפעילות שלהם מזערית וקצב חילוף החומרים נמוך. בתקופות האלה הם מגיבים רק לגירויים חזקים, כגון שינוי קיצוני בטמפרטורה, שינויים בעוצמת האור או נוכחות של טורף.


דבורה ישנה I התמונה לקוחה מוויקיפדיה; נוצרה בידי Giles Gonthier

יש בטבע מגוון עצום של מינים של חרקים ולקבוצות שונות בתוכם יש מאפייני שינה שונים. סוגים מסוימים של פרפרים נוהגים להתקבץ ללינה שיתופית אחרי יום ארוך של מעוף. חרקים אחרים, למשל זחלי המשי, שוקעים בתרדמה (דיאפוזה) כחלק מהתמודדותם עם תנאי הטבע הקשים. בתקופת התרדמה הזאת חילוף החומרים מואט והגדילה מעוכבת. 

 

כדרורון שוקע במנוחה סטטית בתגובה לרעש | הסרטון לקוח מ-Youtube; נוצר בידי Stanislav German

 

אחד המינים שנחקרו בצורה נרחבת בעולם החרקים הוא זבוב הפירות – הדרוזופילה – שמאפייני השינה שלו דומים להפליא לשינה אנושית. שנתם של הזבובים מלווה בשינויים בפעילות המוחית, תלויה במחזורי היום והלילה ומושפעת מהורמונים פנימיים ומגורמים חיצוניים כגון קפאין ואנטי-היסטמינים.

האם החרקים מפרישים פסולת?

צריכת מזון והוצאת פסולת הם תהליכים חיוניים לכל היצורים החיים. מערכת העיכול הבסיסית של החרק מורכבת מקיבה קדמית, אמצעית ואחורית וממערכת סינון נוזלים המקבילה לכליות שלנו. בקיבה הקדמית המזון נטחן וחלקו מאוחסן, ובקיבה האמצעית נעשה רוב העיכול ונספגים חומרי המזון (נוטיריינטים). החומר הנותר והשתן המגיע ממערכת סינון הנוזלים מתנקזים לקיבה האחורית, שם נעשית ספיגה חוזרת של מים, מלחים ומולקולות נוספות. היתר נפלט החוצה בצורת צרכים מוצקים או נוזליים.

 

דבורה מפרישה צרכים Iהסרטון לקוח מ-Youtube; נוצר בידי sjdean007

 

חרקים מנצלים לצרכים שונים את תוצרי הפסולת שלהם. חלקם משתמשים בה לכיסוי והגנה, לצרכי הסוואה ולבניית מקום מפלט. אחרים מפרישים חומרים רעילים שמשמשים להרחקת טורפים. אצל חרקים מסוימים, למשל טרמיטים, הפרטים הצעירים ניזונים תחילה מצרכי הוריהם, עד שהם מפתחים מלתעות חזקות ומערכת עיכול בשלה שיאפשרו להם לכרסם עץ בעצמם ולעכל אותו.

למרות תחושת הגועל הקלה שהחרקים גורמים לנו, להפרשות שלהם יש חשיבות גדולה מבחינה אקולוגית. הצרכים שהחרקים מפרישים מפורקים על ידי חיידקים שמחזירים חומרי מזון ומינרלים לאדמה. ככלל, אפשר לומר שבמסגרת שרשרת המזון רוב המסה הביולוגית בעולם עוברת בשלב זה או אחר במעי החרקים.   

בומרנג – בחזרה אליך:
בכוורת מניבה התגלתה לאחרונה ירידה משמעותית בתפוקת הדבורים. הדבוראים מצאו כי התנהגות הדבורים השתנתה – הן מתעופפות לכל עבר ולא פעם הן אינן מוצאות את דרכן לפרחים או בחזרה לכוורת. לאחרונה הוקם לא הרחק מהכוורת מועדון רועש שמטריד את מנוחת הדבורים. חפשו באינטרנט ובאתר מהם תפקידי השינה. מה לדעתכם השתבש בתפקודן התקין של הדבורים בגלל המחסור בשינה?

בהצלחה,

ד"ר ענת לונדון
המחלקה לנוירוביולוגיה
מכון ויצמן למדע


הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

13 תגובות

 • שניאור

  מענה מדעי לשאלתה של הגולשת רות על היתוש

  קיומה של הפרשת פסולת ביתושים.
  מתוך מאמרו של ד''ר משה רענן באתר פורטל הדף היומי:
  היתוש כמו שאר בעלי החיים חייב לאכול ולכן גם עליו להפריש חומרי פסולת. הנקבה ניזונה בדם של בעלי חוליות ובצוף צמחים ואילו הזכרים ניזונים רק במיצי צמחים. הדם דרוש לנקבה להתפתחות הביצים ולכן במינים רבים קודמת לכל הטלה ארוחת דם. קיימים מינים המסוגלים לפתח ביצים לתטולה אחת גם ללא סעודת דם. בתלמוד גיטין נו, ב, וברש"י שם נאמר: "בְּרִיָּה קַלָּה יֵשׁ לִי בְּעוֹלָמִי וְיַתּוּשׁ שְׁמָהּ", ומסבירים: אַמַּאי קָרֵי [מדוע קוראים] לָהּ "בְּרִיָּה קַלָּה"? דְּמַעַלְנָא אִית [שכניסה, לאכול, יש] לָהּ, וּמַפַּקְנָא לֵית [והוצאה אין] לָהּ, אינה מוציאה רעי. עֲלֵה לַיַּבָּשָׁה וְתַעֲשֶׂה עִמָּהּ מִלְחָמָה. עָלָה לַיַּבָּשָׁה, בָּא יַתּוּשׁ וְנִכְנַס בְּחוֹטְמוֹ, וְנִקֵּר בְּמוֹחוֹ שֶׁבַע שָׁנִים והיה טיטוס סובל יסורים (באדיבות "התלמוד המבואר" של הרב שטיינזלץ). דברי הגמרא ובמיוחד לאור דברי רש"י המפרש ש"מפקנא" הוא "מוצא דרך בית הרעי" אינם עולים בקנה אחד עם הידוע לזואולוגים אך ניתן לשער שהרקע לדבריה הוא בכך שגללי היתוש קטנים וקשה מאד לראות אותם ללא אמצעי הגדלה. ייתכן שבדומה לתיאורים נוספים, חז"ל התייחסו למציאות כפי שהיא מתגלה לעיני האדם.

 • רות

  יתושים - חידוד הנושא

  שלום. כתוב בספרי החסידות והקבלה:
  "אף יתוש שמכניס ואינו מוציא שהיא קליפה היותר תחתונה ורחוקה מבחינת הקדושה המשפעת בתכלית הריחוק - קודמת לאיש החוטא בהשתלשלות וירידת החיות מרצון העליון ברוך הוא.
  ליקוטי אמרים דף ל עמ' ב"
  הווה אומר, מכניס ולא מוציא, לא עושה צרכים, אלא אוכל/ניזון עד שמת, בגלל נפחו. האם יש לכך ביסוס מדעי שמאושש את הקביעה התורנית? תודה רבה.

 • יפה בלום

  "חרקים אחרים, למשל תולעת המשי,"

  תולעים הנם קבוצה סיסטמטית נפרדת ושונה לחלוטין מחרקים.
  השתמשת בכינוי הנפוץ והשגוי לזחלי המשי. הזחלים הנם שלב
  בגלגולו של העש טוואי המשי: ביצה זחל גולם פרפר.

 • דר ענת לונדון

  זחלי משי ולא תולעי משי

  יפה שלום,

  תודה על ההבהרה. את צודקת בהחלט. החרקים שידועים בשמם הנפוץ (אך השגוי) "תולעי" משי הם למעשה זחלי משי. זחלי משי מייצגים את שלב הפגית או בשמו היותר מוכר שלב הזחל בגלגול של עש טוואי המשי (larva or caterpillar). טוואי המשי הוא עש ששייך לסדרת הפרפראים ומחלקת החרקים. מחזור החיים של טוואי המשי מתחיל כביצה. מהביצה בוקע זחל שהולך וגדל ובשלב מסוים מתחיל לטוות סביב עצמו חוטי משי ליצירת פקעת. בפקעת שוהה הזחל במצב גולם ולאחר מכן בוקע מהפקעת בצורת פרפר.

  המושג תולעי משי השתרש ככל הנראה בשל העובדה ששלב הפגית בגלגולו של טוואי המשי מזכיר מאד מראה של תולעת. אך התולעים אינן חרקים והן אינן טוות משי.

  בהזדמנות זו נפריך מיתוסים נוספים:

  התולעת שמצאתם בתפוח היא לרוב צורת הזחל של פרפראי בשם עשפרי התפוח (עש התפוח). זחל זה ניזון בעיקר מתפוחים, אגסים, אגוזי מלך, חבושים ומשמשים. הוא פוגע באיכות הפרי וגורם לנשירתו.

  אחת הסיבות לניפוי קמח היא סילוקן של "תולעי הקמח" שאף הן אינן תולעים אלא שלב זחל של חיפושית שנקראת שחרורית הקמח. הזחלים גדלים במצע של מזון יבש: סובין, קמח, גרעינים וכו'.

  התולעים שאנו מוצאים בזבל הן בדרך כלל רימות של זבובים. הרימה היא שלב מקביל לזחל בגלגול החיים של הזבוב.

  שוב תודה על התיקון וההזדמנות להרחיב בנושא,

  בברכה,
  ד"ר ענת לונדון

 • עטרה

  כדרוריות

  מישהו הניח ברחוב כלי עם מים עבור החתולים. ראיתי כדרוריות מקופלות בתוך המים. האם הן נכנסו נפלו פנימה וטבעו, או שהן נכנסו בכוונה לתוך המים כדי לשמור על הנוזלים שבגופן? האם הן יכולות לנשום בתוך המים? האם הן יכולות לצאת במקרה שדפנות הכלי הן אנכיות ועשויות פלסטיק חלק ורטוב?

 • דר ענת לונדון

  כדרוריות במים

  עטרה שלום,
  תודה על ההתעניינות בכתבה,

  שאלתך מאפשרת לנו להיכנס לעולם הכדרורוניים. הכדרורוניים הם למעשה סוג של סרטנים (מסדרת שווה-רגלאיים). חלק מהיצורים ששייכים לסדרת שווה-רגלאיים חיים בסביבה ימית וחלקם עברו במהלך האבולוציה הסתגלות ליבשה.

  הכדרורוניים הם סרטנים יבשתיים ולהם מבנים שהם בין זימים לריאות בעזרתם הם נושמים. עם זאת, ההסתגלות שלהם ליבשה אינה מושלמת והם חיים באזורים לחים בסמוך לצמחים רקובים, גזעי עץ וצואת בעלי חיים. יש חוקרים שטוענים שתופעת הקיפול של הכדרורוניים מאפשרת להם לשמור על נוזלים במצבי יובש.

  יתכן שהכדרורונים שראית נמשכו אל הלחות הגבוהה שבמיכל המים. הם יוכלו לשחות במים לזמן מוגבל בלבד. הם יעדיפו לשהות ביבשה במקום מוצל ולח.

  בברכה,
  ד"ר ענת לונדון

 • עטרה

  תודה על התשובות

  אני יודעת שטחביות גרות במקומות לחים, אבל מפריע להן להיות רטובות במים, והן עלולות לטבוע בכמות גדולה של מים.

  ראיתי כדרורונים בתחתית של קערת מים. הוצאתי אותם וייבשתי אותם על נייר סופג. בהתחלה הם נשארו בצורת כדור. אחרי כן הם נפתחו וחזרו לקן שלהם. האם הם טבעו במים ואני הצלתי אותם, או ההיפך, הם רצו לשמור על קור ולחות ואני הפרעתי להם?

 • דר ענת לונדון

  טחביות וכדרורונים

  עטרה שלום,

  כפי שניתן להבין משמן, הטחביות אכן חיות במקומות טחובים ולחים: תחת אבנים ובנקיקי סלע, במחילות נמלים וסדקים בגזעי העצים, בין עלים רקובים ובפסולת אורגנית. הטחביות, בשונה מהכדרורוניים, אינן יכולות להתכדר.

  קרוב לוודאי שהכדרורונים לא יכולים לשרוד לאורך זמן במים עמוקים ולכן יתכן שהצלת אותם מטביעה. עם זאת, רצוי להימנע מייבוש מוחלט של הכדרורונים שזקוקים ללחות גבוהה על מנת לשמור על מאזן הנוזלים שלהם.

  בברכה,
  ד"ר ענת לונדון

 • עטרה

  צואה של פרעושים

  האם הצואה של הפרעושים היא תמיד בצורת נוזל אדום?
  איך נראית צואה של יתושים?

 • דר ענת לונדון

  צואת פרעושים ויתושים

  עטרה שלום,

  בדרך כלל ניתן לאתר פרעושים באמצעות ההפרשות שהם משאירים על עורו של בעל החיים המאחסן. הפרשות אלו הן בעיקר דם מעוכל ומכאן צבען האדום כהה (צבע של דם קרוש).

  יתושים נוהגים להפריש הפרשות בזמן יניקת הדם מן המאחסן. בצורה כזו הם מרוקנים את גופם משאריות הדם שעוכל ומפנים מקום לדם טרי ועשיר בחומרי מזון. בדרך כלל הפרשות אלו זעירות ואינן נצפות בעין. גם להפרשה זו צבע כהה אדום בעקבות שאריות הדם המעוכל.

  אחת הדרכים בהן יתושים מעבירים מחלות היא באמצעות הפרשת דם מעוכל של מאחסן אחד בזמן יניקת דם ממאחסן אחר. חוקרים מנסים למצוא דרכים לעכב את ההפרשה הזו ובכך למנוע העברת מחלות כמו קדחת הדנגי וקדחת צהובה שנפוצות באזורים בהם יש ריבוי יתושים.

  בברכה,
  ד"ר ענת לונדון

 • עטרה

  יתושים

  לפי ויקיפדיה, בזמן יניקת הדם, מועבר חומר מונע קרישת דם למקום העקיצה. למה הדם נקרש אחרי שהוא מופרש מגוף היתושה?

  האם היתושה מעדיפה דם מהעורקים (שעשיר בחמצן) או דם מהורידים (שעשיר בפחמן דו-חמצני)?

 • דר ענת לונדון

  יתושים יונקי דם

  עטרה שלום,

  נקבת היתוש מפרישה בזמן יניקת הדם רוק המכיל חומרים נוגדי קרישה על מנת למנוע היוצרות קרישי דם במעלה ה'חדק' שלה, באמצעותו היא יונקת את הדם. חומרים אלו מופרשים רק בזמן הארוחה ולכן כאשר הדם המעוכל מופרש החוצה הוא עלול להיקרש.

  לא מצאתי נתונים לגבי העדפת וריד או עורק. בכל מקרה היתושים מבצעים את יניקת הדם על מנת להשיג חלבונים לייצור הביצים ולא לצורך אספקת חמצן. היתושים נמשכים לאנשים מסוימים ולאזורי גוף מסוימים על פי חום הגוף, ריח הגוף והזיעה וריכוז הפחמן הדו חמצני שנפלט בנשימה.

  בברכה,
  ד"ר ענת לונדון

 • חגית להב

  תודה גדולה!!!!

  על ההתייחסות הרצינית והתשובות המלאות לשאלות שלי!!!! תבורכו!!!!! :)