נוסח השאלה המלא: אילו גזים קיימים בגוף האדם, מה תפקידם וכיצד הם מועילים או מזיקים? כלומר, אילו גזים לוקחים חלק בתהליכי החיים? אילו גזים אנו פולטים בצורות שונות, איזה מהם אנחנו קולטים בצורות שונות ומה החשיבות של כל גז?

האוויר הוא תערובת הגזים העיקרית שחודרת לגוף האדם. רוב האוויר נכנס לגוף דרך האף או הפה, מגיע אל מערכת הנשימה וממלא שם תפקיד חיוני, אולם חלק ממנו נכנס בטעות למערכת העיכול ואינו מועיל שם. תחילה נדבר על תפקיד הגזים במערכת הנשימה ולאחר מכן נמשיך לגזים במערכת העיכול. תחלופת הגזים של הגוף מתבצעת בעיקר דרך שתי המערכות האלו.

תפקידה העיקרי של מערכת הנשימה הוא לדאוג לאספקה שוטפת של חמצן ולסילוק עודפי הפחמן הדו-חמצני מהגוף. מקורו של החמצן שאנו צורכים הוא האוויר שאנו נושמים. האוויר הוא תערובת של גזים שמורכבת בעיקר מחנקן (78 אחוז), עם שיעור משמעותי של חמצן (21 אחוז) ועוד אחוז בודד של גזים נוספים, שכוללים בעיקר ארגון (0.9 אחוז), פחמן דו-חמצני (0.03 אחוז) וכמויות מזעריות של גזים נוספים כגון מימן, מתאן, חד תחמוצת הפחמן וכו'.


התרשים לקוח מוויקיפדיה

אף שהחנקן הוא הגז העיקרי שנכנס לגופנו, מקובל לסווג אותו כגז אינרטי – כלומר גז שאינו מגיב בסביבת הגוף ויוצא החוצה כלעומת שבא. לעומתו, לחמצן יש חשיבות גדולה מפני שהוא ממלא תפקיד חשוב בתהליך הנשימה התאית ודרוש להפקת אנרגיה זמינה. החמצן שנכנס לריאות נקלט במולקולות ההמוגלובין בדם, שתפקידן להוביל את החמצן לתאים דרך מערכת העורקים. התאים קולטים את החמצן ופולטים את הפחמן הדו-חמצני שנוצר בתהליך הנשימה התאית. הפחמן הדו-חמצני מגיע לריאות בחזרה דרך הוורידים ומשם נפלט החוצה בתהליך הנשיפה.

כפי שצוין קודם, חלק מהאוויר נבלע וחודר בטעות למערכת העיכול. רוב האוויר שנבלע בדרך זו יוצא בחזרה החוצה בשיהוק, אבל חלק אחר עובר את הקיבה, מגיע למעיים, ושם חלק קטן ממנו נספג דרך דפנות המעיים ומגיע לדם והשאר יוצא בנפיחה דרך פי הטבעת.

אף שמרבית הנפיחות מורכבות מאוויר שהגיע למערכת העיכול בטעות, הרבה פעמים הן מורכבות גם מגזים נוספים שנוצרו במהלך חילוף החומרים של החיידקים במעיים. שאריות של סוכרים לא מפורקים במעיים משמשות לא פעם כבית גידול לחיידקים שמפרקים אותם בנשימה אנאירובית. בתהליך הפירוק החיידקי יכולים להיווצר גזים כמו מתאן או מימן, שיוצאים גם הם בנפיחה. בנוסף, חלק מהחיידקים מייצרים תוצרי פירוק מטבולי שמכילים גופרית, והם הסיבה שבגללה חלק מהנפיחות שלנו מסריחות.


תרשים המדמה תנועה של מולקולות גז באוויר | התרשים לקוח מוויקיפדיה ונוצר בידי A. Greg

לסיכום, הגז העיקרי שהגוף משתמש בן הוא החמצן, שחודר דרך מערכת הנשימה ומשמש לקבלת אלקטרונים בתהליך הנשימה התאית, שבסיומה מתקבל פחמן דו-חמצני שנפלט החוצה. שאר הגזים שחודרים לגוף דרך האוויר (בעיקר חנקן) או נוצרים על ידי חיידקים במערכת העיכול, קיימים בגוף כתוצרי לוואי של פעולות הגוף השונות ומוצאים את דרכם החוצה דרך פתחי הגוף השונים.

רות חייט
דוקטורנטית, המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדעהערה לגולשים

אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

תגובה אחת

  • בני גפן

    תנועת הגזים במערכת העיכול

    בבני בקר - מילא: הגזים עוברים במאוזן. מה מביא אצלנו שהגזים נפלטים למטה?