בשבועות האחרונים הצטברו מספר שאלות שעוסקות בראשי תיבות שונים ומכיוון שכל תשובה בפני עצמה קצרה הוחלט לאחד את התשובות יחד.

מה פירוש ה AM וה PM בציון השעה? ערן
המונחים AM וPM הנהוגים במדינות מסוימות והמוצמדים לשעה פירושם: Ante Meridian = לפני חצות היום או לפני שהשמש עוברת את קו המרידיאן ו Post Meridian = לאחר חצות היום או אחרי שהשמש עוברת את קו המרידיאן.
"חצות היום" האמיתי (לא זה שבשעון) ניתן למדידה ע"י שעון שמש והוא מתרחש כאשר השמש בנקודה הגבוה ביותר בשמים (זהו למעשה 12:00 בצהריים על פי "זמן השמש"). בשעה זו השמש מצויה בדיוק מעל המרידיאן (קו האורך) בנקודה בה אנו עומדים.
בימי עברו לא היו שעוני יד ולכן השעה נקבעה רק על פי השמש. אך כך לפני הצהריים השמש הייתה לפני קו המרידיאן וההפך אחרי הצהריים; ומכן השם.


בתמונה למעלה הקווים האדומים הם קוו הרוחב והשחורים הם מרדיאנים. תמונה באדיבות ויקיפדיה.

מישהו אמר לי שהדרגה "סמל" בצבא היא למעשה ראשי תיבות; האם זה נכון? דלית
התשובה היא כן.
סמל פירושו "סגן מחוץ למניין" או במילים יותר פשוטות המחליף של הקצין (הסגן שלו), שיש לו במקרה הצורך (כשהוא מחליף את הקצין) תפקיד הזהה לזה של קצין (כלומר הובלת המחלקה) אך ללא הדרגות האמורות (דרגות קצונה).
אם כך מדוע לא סג"מ מחוץ למניין? הרי רוב מפקדי המחלקות הן סגני משנה ולא סגנים?
מכיוון שהדרגה של מפקד המחלקה אמורה להיות סגן כמו שהדרגה של מפקד הפלוגה אמורה להיות סרן; מסיבות שונות יש לא מעט מפקדי מחלקה בסדיר שהם סג"מים ומפקדי פלוגה שהן סגנים.

מה פירוש האותיות Gpf/Lpf שרואים על ניאגרות בשירותים ציבוריים? דניאל
אני מניח שראית את האותיות הללו מלוות במספרים ואני גם מעז לנחש שהמספר אחרי Lpf היה גדול בערך פי 4.5 מאשר המספר אחרי Gpf (למשל Gpf 1.5/Lpf 6). דרך אגב תוכל לראות את הכיתוב הנ"ל גם על משתנות (ולא רק ציבוריות) אלא אם הן משתנות יבשות (ללא שטיפה במים).
האם אתה כבר מנחש את הפירוש?
Gpf פירושו גלון לשטיפה (gallon per flush) ומשמעותו כמה מים זורמים במתקן בזמן שטיפה. Lpf פירושו ליטר לשטיפה (liter per flush) וערכו בערך פי 4.5 מהמספר הקודם מכיוון שיש 4.5 ליטר בגלון.

 

ד"ר מאיר ברק
המחלקה לביולוגיה מבנית
מכון ויצמן למדעהערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

0 תגובות