מאטה הארי (Mata Hari) הוא שם הבמה של גרטרוט מארגארט זלה (Margaretha Geertruida Zelle) שנולדה ב1876 בעיר קטנה בצפון הולנד. היא התפרסמה כרקדנית אקזוטית וכמרגלת.

בילדותה היא הספיקה לחוות את גרושי הוריה ומות אימה שלאחריו היא עברה לגור עם הסנדק שלה ובהמשך עם דודה בעיר האג. לאחר ניסיון כושל ללמוד להיות גננת (היא עזבה/הועזבה לאחר רומן קצר/הטרדה מינית מצד מנהל המוסד הלימודי) היא התחתנה בגיל 18 עם קולונל בצבא ההולנדי בשם מקלאווד ועברה לגור איתו באינדונזיה (הייתה בזמנו מושבה של הולנד). שם היא גם ילדה לו שני ילדים.
2 הילדים מתו; הבן בגיל שנתיים והבת בגיל 21. שניהם כנראה בגלל סיבוכי עגבת- מחלה שנדבקו בה מהוריהם, אם כי יש טענות שהורעלו.
הנישואים התפרקו מהר מאוד. הקולונל היה אלכוהוליסט ואלים ובנוסף החזיק אישה מקומית ופילגשים.
גרטרוט עזבה את בעלה (הגרושים הרשמיים התרחשו רק ב 1903) והשקיעה את עצמה בלימוד התרבות המקומית ואף הצטרפה ללהקת ריקוד מקומית.
ב 1897 היא אימצה את שם הבמה מאטה הארי שפירושו במאלית- עין היום (הכוונה לשמש).
ב 1903 מאטה הרי עברה לפריס שם הופיעה כפעלולנית סוסים בקרקס וכן כמודל עירום לציירים. בהמשך היא החלה להתפרסם כרקדנית אקזוטית ומהר מאוד הפכה לפילגש של אחד המיליונרים הצרפתיים ובהמשך של אנשי החברה הגבוהה, ביניהם היו גם אנשי צבא רבים ופוליטיקאים.

בזמן מלחמת העולם הראשונה הולנד נשארה ניטראלית ולכן מאטה הארי יכלה לנוע ביבשת אירופה בחופשיות.
בינואר 1917 המודיעין הגרמני בספרד שלח הודעה לברלין בה הוא מתאר מרגל גרמני שכונה H-21. ההודעה נקראה גם ע"י המודיעין הנגדי של צבא צרפת ועל פי הפרטים שהופיעו בו הם הצליחו לזהות את המרגל כמאטה הארי.
נקודה מעניינת היא שההודעה הספציפית הזאת נשלחה ע"י הגרמנים בקוד שהם ידעו שהצרפתים כבר הצליחו לשבור ולכן יש היסטוריונים הטוענים שהמידע היה שקרי.
בפברואר 1917 מאטה הארי נעצרה, נאסרה והואשמה ע"י הצרפתים בריגול לטובת גרמניה ובמותם של לפחות 50,000 חיילים. היא נמצאה אשמה והוצאה להורג בגיל 41 (אוקטובר 1917).

מכיוון שאף אחד מבני משפחתה לא דרש את גופה הוא נתרם למדע והגיע למוזיאון האנטומיה בפריס. בשנת 2000 התגלה שכל שריד לגופה נעלם כנראה כבר ב 1954. לא ברור ע"י מי ומדוע.

השם של מאטה הארי נקשר היום באומנות הפיתוי של גברים לא מעט בזכות הסרט המצליח "מאטה-הארי" (1931) בו שיחקה השחקנית גראטה גרבו. הסרט אומנם התבסס על הסיפור המקורי אך היה ברובו בדיוני וכוון לטעם התקופה.

יש עדויות מסוימות הטוענות שמאטה הארי הייתה שעיר-לעזאזל של ראש שירות הריגול הנגדי הצרפתי שגייס אותה ובהמשך נחשד כסוכן כפול. המידע לא ידוע כי הוא חסוי אך אמור להיחשף לאחר 100 שנה - כלומר ב 2017.
יש למה לצפות.

- מאמר על מאטה הארי באתר מטח: לחץ כאן
- קישור לכתבה המתארת את ההוצאה להורג של מאטה הארי (אנגלית): לחץ כאן

התמונות נלקחו מויקיפדיה

2 תגובות

 • אנונימי

  עידכון מ 2017

  היי דר' ,
  '' יש עדויות מסוימות הטוענות שמאטה הארי הייתה שעיר-לעזאזל של ראש שירות הריגול הנגדי הצרפתי שגייס אותה ובהמשך נחשד כסוכן כפול. המידע לא ידוע כי הוא חסוי אך אמור להיחשף לאחר 100 שנה - כלומר ב 2017.
  יש למה לצפות.'' 2017 כבר עבר, ואני במתח :-)
  אפשר עידכון לגבי סוף הפרשה ?
  האם היה סוכן כפול והיא הייתה שעיר לעזאזל?
  מי לקח את שרידי גופה ומדוע? תודה

 • מיכל

  מאטה הארי

  שלום יש לי ולחברה שלי עבודה על ריגול ובחרנו את המרגלת מאטה הארי ויש לנו שאלה מהי מטרת הריגול אז את יכולה להוסיף לעמוד בבקשה את מטרת הריגול