השאלה המקורית: איך עובד המנגנון לביקורת דרכונים שבו אתה מניח את כף ידך על המכשיר? זו לא קריאה של טביעת האצבעות. איך זה עובד?הקיץ כבר כאן, ואלפי ישראלים מתכננים חופשות בחו"ל. הנהירה ההמונית לעולם הגדול עלולה ליצור תורים ארוכים ומעיקים בדלפקי ביקורת הגבולות שבשדה התעופה. כדי להקל על העומס הציבו בנמל התעופה בן גוריון עמדות לבידוק עצמי. כל אזרח ישראל מעל גיל 18 יכול להירשם באופן חד-פעמי לשירות בשדה התעופה, ובסוף תהליך הרישום יונפק לו כרטיס מגנטי. מרגע זה והלאה יכול האזרח להיכנס ולצאת מהארץ בלי לחכות בתור להחתמת דרכונו.

אך איך התהליך הזה מתאפשר? ובאיזו טכנולוגיה משתמשת המכונה לבידוק עצמי? יש לקחת בחשבון שכדי שיוכלו להפקיד בידי מכונה את האחריות הכבדה של הביקורת על הכניסה והיציאה מהארץ, עליה להראות אחוזי דיוק ששואפים לשלמות.

ובכן, המכונה של רשות שדות התעופה בישראל משתמשת בשיטה ביומטרית שמבחינה בין אנשים שונים על בסיס המבנה הייחודי של כף היד שלהם.


מכשיר לזיהוי ביומטרי על פי מבנה כף היד בדיסנילנד | צילום: Raul654, ויקיפדיה

זיהוי ביומטרי הוא זיהוי של אנשים על פי תכונות פיזיות או התנהגותיות ייחודיות שמאפיינות אותם. ככל שהתכונה ייחודית יותר כך הזיהוי על פיה אמין יותר. דוגמאות לתכונות פיזיות נפוצות המשמשות לזיהוי ביומטרי הן טביעות אצבעות, החומר התורשתי (דנ"א), זיהוי קשתית או רשתית העין וזיהוי על פי מבנה כף היד. בנוסף זיהוי ביומטרי יכול להשתמש גם במאפיינים התנהגותיים כמו צורת ההליכה או הקול האופייני.


מכשיר לזיהוי קשתית העין | צילום: ממשלת ארה"ב

השיטה לזיהוי אנשים על פי המבנה הייחודי של כף ידם נכנסה לשימוש באמצע שנות ה-80. בשיטה הזאת נמדדים 90 פרמטרים שונים שמייחדים את כף היד של כל אדם ואדם, וכוללים מאפיינים כמו יחס אורך-רוחב, אורך האצבעות, רוחב מפרקי האצבעות וכדומה. המאפיינים נשמרים בקובץ ממוחשב שדורש כמות קטנה מאוד של זיכרון חישובי – תכונה שאפשרה ליצור מאגרי נתונים גדולים בעלות נמוכה.

החיסרון העיקרי של השיטה הזאת הוא שבניגוד לשיטות אחרות לזיהוי ביומטרי, כגון טביעת אצבעות, דגימות דנ"א או זיהוי על פי רשתית העין, מבנה כף היד אינו ייחודי מספיק – כלומר קיים סיכוי סביר שיהיו אנשים נוספים עם מאפיינים דומים של כף היד. מסיבה זו השיטה אינה עומדת בדרך כלל בפני עצמה, אלא משמשת רק לצורך אימות זהותו של אדם. בביקורת הגבולות, לדוגמה, מונפק גם כרטיס מגנטי עם פרטי הנוסע, ומבנה כף היד הוא אמצעי ביטחון נוסף שמסייע באימות זהותו.

אז בפעם הבאה שאתם טסים לחו"ל, שימו לב למכונות בצד האולם שמסתמכות על חדשנות טכנולוגית וכך מאפשרות בידוק מהיר ואמין ביציאה מהארץ ובכניסה אליה, וכפי שאומרים מושיטות לכם יד לשלום.

בומרנג – בחזרה אליך
איזה ביקורת קיימת על השיטות הביומטריות, ובכלל זה על בידוק הדרכונים המהיר?

רות חייט
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדעהערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בתגובה לכתבה זו ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

0 תגובות