לכולנו יש ריח, אבל האם הריח של גברים שונה מזה של נשים? את השאלה הזאת אפשר להבין בשני אופנים. ראשית אפשר לשאול האם חוש הריח הנשי שונה במשהו מחוש הריח הגברי, ושנית האם יש הבדל בין ריח הגוף שמדיפים גברים לעומת הריח שפולט גופן של נשים.

במשך שנים רבות הייתה נטושה מחלוקת עזה בנושא ההבדלים בין המגדרים בחוש הריח. האמונה הרווחת היא שחוש הריח של נשים מפותח יותר, ואכן מחקרים רבים הראו שבמדדים של סף גילוי ריחות, זיהוי ריחות, יכולת אבחנה בין ריחות שונים ויכולת שיפור במבחני הרחה חוזרים היה לנשים יתרון ברור.

עם זאת, מחקרים אחרים הצביעו על בעיות במבחנים שנעשו. הביקורות הנפוצות היו שהמחקרים מתעלמים מההשפעות המוכחות שקיימות בין המחזור החודשי הנשי וחוש הריח, כך שלמעשה הרגישות המוגברת של נשים אינה אחידה לאורך החודש. טענה אחרת היתה שיכולת ההרחה של נשים עדיפה רק במשימות ספציפיות, כמו זיהוי הצאצא שלהם לפי ריח בלבד, זיהוי ריחו של בן הזוג וכדומה.


מערכת חוש הריח האנושית. 1: פקעת הריח; 2: תא מיטרלי; 3: עצם; 4: תאי אפיתל אפיים; 5: גלומרולוס; 6: תאים קולטי ריח { תרשים: Chabacano, ויקיפדיה

התשובה האמיתית היא ככל הנראה שילוב של הטענות הראשונות והאחרונות. חוש הריח  של נשים כנראה מפותח יותר מזה של גברים.  הוא נועד כנראה לסייע להן בבחירת בן הזוג ובבחינת מידת התאמתו.

סיבה משוערת אחרת היא היכולת שהוא מעניק לנו בקבלת אותות משמעותיים מהסביבה האנושית. בני אדם בכלל, ונשים במיוחד, יכולים "להריח" אצל אנשים אחרים מצבים כמו פחד, עניין מיני או והתאמה זוגית שמוכתבת על ידי מערכת החיסון.

ולבסוף, חוש הריח הנשי אכן מושפע מרמות ההורמונים במהלך החודש. עלייה ברמות הורמון המין הנשי אסטרוגן מחדדת את חוש הריח. עם זאת, רמות האסטרוגן הגבוהות אינן מסבירות בפני עצמן מדוע גם ילדות ואפילו תינוקות בנות עולות על ילדים זכרים בני גילן במטלות הרחה.

עדויות מבניות שהתווספו מאוחר יותר מחדדות את התשובה – לנשים יש ריכוז גבוה יותר של חומר אפור (גרעינים של תאי עצב) באזורים במוח שקשורים ישירות למערכת הריח. ריכוז גבוה במיוחד של חומר אפור נמצא בתחנה הראשונה האחראית על עיבוד הריח במוח – פקעית הריח. בפקעית הריח הנשית יש כ-50 אחוז יותר גרעיני תאים מאשר במקבילה הגברית שלה, אף שהנפח שלה אינו שונה משמעותית. כמו כן, אזורים נרחבים יותר במוח הנשי לעומת הגברי מופעלים כשהנבדקים מבקשים להריח משהו.

כשמשלבים את הממצאים האלה אפשר ניתן להסביר על פיהם את הממצאים הקודמים ולענות על השאלה – נשים אכן טובות יותר מגברים, לפחות במה שקשור לחוש הריח.

ריח גוף
נגענו כבר בשינויים ההורמונליים שחלים אצל נשים לאורך החודש. הבדלים בהורמונים קיימים כמובן גם בין גברים לנשים. הורמון המין הגברי טסטוסטרון מצוי גם אצל נשים, אך בכמויות נמוכות בהרבה לעומת גברים. ההבדל בכמויות הטסטסטרון מכתיב שינויים ניכרים בריח הגוף.


גבר מזיע | צילום: alaspoorwho, פליקר

ראשית, גברים מזיעים יותר, בין השאר בשל השפעת הטסטוסטרון והאדרנלין על המערכת  שמפקחת על ההזעה. בנוסף, רוב ריח הגוף בא מבלוטות זיעה מסוג ספציפי (שנקרא "אפוקריני") שמצוי בעיקר בבתי השחי, סביב הפטמות, בתעלת האוזן החיצונית ובמפשעה. אצל גברים הבלוטות האלה פעילות יותר מאשר אצל נשים. בנוסף, הרכב חומצות השומן שמופרש מהן שונה.

הזיעה האפוקרינית אמנם אינה ריחנית במיוחד, אך חיידקים שחיים על פני העור והשערות מפרקים אותה ויוצרים את הריח החמצמץ שאופייני כל כך לזיעה. תהליך פירוק הזיעה ויצירת הריח  אורך בין שמונה שעות ל-24 שעות, והוא קשור גם לקיומן או היעדרן של שערות בבתי השחי, שמרחיבות את שטח הפנים שבו יכולים החיידקים לשגשג. היות שבחברה שלנו רוב הנשים נוהגות לגלח את השיער בבתי השחי, גם זה עשוי להיות מקור להבדל בין המינים.

בנוסף, יחד עם הזיעה האפוקרינית מופרשים גם שני חומרים מעניינים שנחשבים לפרומונים אנושיים. שמם הוא אנדרוסטנון ואנדרוסטדיינון ושניהם נגזרות של טסטוסטרון. כמות הפרומונים הללו גבוהה יותר באופן משמעותי אצל גברים, ולכן הם נחשבים לפרומונים (או אותות כימיים) גבריים. לחומרים האלה יש ריח, אך אנשים שונים חשים בו בעוצמות שונות. בהיבט הזה אין הבדל בין נשים לגברים.

קיימים כמובן עוד גורמים רבים נוספים שיכולים להשפיע על ריח הגוף של נשים ושל גברים, ועוד גורמים נוספים רבים שמשפיעים על ריח הגוף בלי הבדל מין ומגדר. כך או כך, בסיכומו של עניין הריח של נשים טוב יותר מזה של גברים: הן חוש הריח שלהן מחודד יותר והן הריח שהן מפיצות נעים יותר בממוצע.

עידן פרומין
המחלקה לנוירוביולוגיה
מכון ויצמן למדעהערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בתגובה לכתבה זו ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

5 תגובות

 • חחח

  אז אני לא מדמיין שגברים מריחים כמו פח אשפה?

  תמיד אמרו לי שגברים מריחים רע בקייץ כי הם לא מתקלחים או כי הם לא יודעים להתנקות וכי נשים פשוט מקפידות יותר.... אבל תכלס, ברוב המקרים בנים כבר מגיל קטן פשוט מפיצים ריחות אחרים (שלי אישית מזכירים מיץ זבל שנאגר כמה שבועות)..... אבל כל אחד וטעמו.

 • עידן

  פנטוזמיה/קקוזמיה

  ישנה הפרעה בחוש הריח בשם פנטזומיה, בה מריחים ריחות שאינם קיימים (לרוב לא נעימים) והפרעה נוספת בשם קקוזמיה בה גם ריחות נעימים (וקיימים) מריחים רע במיוחד. יש מתאם מסויים בין שבץ מוחי וגידולי מוח מסויימים והפרעות אלו. שווה לבדוק ;)
  וברצינות - לרוב האנשים אין ריח גוף אשפתי במיוחד, אבל כאמור לגברים לרוב יש ריח חזק יותר. מצבים אחרים פתולוגיים בהם יש ריח רע במיוחד נפוצים במידה דומה בין גברים ונשים.

 • השאלה המקורית

  אם כי השאלה המקורית עסקה גם

  השאלה המקורית עסקה גם בהבדל ריחות השתן, הקרקפת ועוד. חוץ מזה הנוסח היה "בין ריח הנשים לריח הגברים", אז לא חייבים אוטומטית להפוך את הגברים לראשונים :)

 • עידן

  הבדל ריח שתן גברים ונשים

  בעיקרון אין הבדל גדול בין המינים בריח השתן. לתזונה ולמצב הרפואי יש הרבה יותר השפעה מאשר למגדר. עם זאת, בשתן נשים מופרש פרומון שלישי בשם אסטרטטראנול, שהוא נגזרת של הורמון המין הנשי אסטרדיול. אין לו ריח חזק, אך יש לו השפעה פיזיולוגית על גברים.

 • כל הכבוד

  תודה רבה

  כל הכבוד על התשובה החדה ונטולת הפוליטיקלי קורקט. אכן, מה שכולנו הרגשנו נכון - נשים גם מריחות הרבה יותר טוב וגם חוש הריח שלהן טוב יותר.