מחלת ה-ALS, הידועה גם כ"מחלת לו גריג" היא תופעה של ניוון שרירים חשוך מרפא. המחלה פוגעת בתאי עצב האחראים על פעילות השרירים בכל רחבי הגוף וגורמת להם להפסיק לתפקד. אחד החולים המפורסמים ביותר במחלה הוא הפיסיקאי הנודע סטיבן הוקינג.

תוחלת החיים הממוצעת של חולה ב-ALS עומדת על כארבע שנים מרגע גילוי המחלה, אך ישנם גם יוצאי דופן כמו הוקינג, שחי עם המחלה במשך יותר מ-50 שנה, עד שהלך לעולמו בשנת 2018. מחלת ה-ALS, כאמור, פוגעת בעצבים המוטוריים וגורמת לאדם לאבד יכולות בזו אחר זו, עד שבסופו של דבר הוא אינו מסוגל אפילו לאכול או לנשום בכוחות עצמו.

הסרטון מתאר את התפתחות המחלה ומציג דרך טיפול חדשנית (תורגם על ידי צוות דוידסון אונליין):

ALS, כאמור, היא מחלה שפוגעת בעצבים המוטוריים וגורמת להם להתנוון. היות שתאי העצב כמעט שאינם מתחלקים, בכל פעם שתא עצב נפגע, ניזוק גם התפקיד שאותו הוא מילא. כשתאי העצב האחראים על פעילותו של שריר מסוים נפגעים, השריר נותר משותק. תחילה נפגעים השרירים האחראים על תנועות גפיים ובהמשך נפגעות גם יכולות הדיבור, העיכול ולבסוף גם הנשימה. פעולת הלב, לעומת זאת, אינה נפגעת כמעט בכלל, היות שהלב הוא שריר שפועל באופן כמעט עצמאי ואינו זקוק לגירוי עצבי.

למרבה המזל, ALS היא מחלה נדירה מאוד, אבל בשל כך המחקרים עליה מעטים יחסית למחלות שכיחות יותר. רק מעט ידוע נכון לעכשיו על הגורם ומחלה ועל דרכים למנוע אותה, והסרטון שראינו מציג דרך אחת שמאפשר לעכב את התקדמות המחלה, אבל לא לעצור אותה לגמרי.

9 תגובות

 • Eli

  אני סובל זה כארבעה חודשים

  אני סובל זה כארבעה חודשים בכאבים מטורפים ברגל שמאל ולאחרונה גם ברגל ימין. עברתי בדיקת מוליכות עצבית והיא נמצאה תקינה. הדבר שולל אפשרות של קיום המחלה?

 • ישראל ב

  דלי מים וALS

  אז מה הקשר בין מחלת ה ALS לאנשים ששופכים על עצמם דלי מים קר (הבנתי שזה למודעות אבל למה דווקא מים קרים)?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  תשובה

  הי
  על אף שמקלחת במי קרח גורמת לנו להתאבנות רגעית של השרירים, ככה"נ מדובר בגימיק שהחל את דרכו במיזמים אחרים והושאל להעלאת המודעות לALS.
  כל טוב
  ארז

 • יפעת אריאלי

  ALSוהקשר לADHD

  שלומות, אני לומדת תואר שני באוניסרסיטת חיפה, תרפיה בתנועה ומחול. ובמסגרת קורס "התמודדות עם חולי" הצגתי מצגת על ALSואני צריכה לכתוב כעת הצעה לתזה בנושא הפרעות קשב והקשר שלהן למחלות דגנרטיביות בכלל. האם יש לכם משהו שיוכל לעזור לי להבין ? על הנויירוטרנסמיטורים, הדופמין , ו..כל מה שתוכלו לתת אשמח ויועיל לקידום המחקר. או קודם לכן הבנתי בסקירת הספרות .
  תודה על תשומת הלב.
  יפעת

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  חומרים

  שלום יפעת
  את מוזמנת לחפש באתר דוידסון אונליין תחת התגית "מערכת העצבים". אם יש לך שאלה ספציפית על נושא ספציפי, נשמח לעזור.
  כל טוב
  ארז

 • רעיה

  a.l.s

  כיצד נראים הסימפטומים הראשונים בתחילת המחלה ? איך מאבחנים את המחלה בעיתוי מוקדם ? האם החומר שהוצג בסרטון יכול למנע התקדמות מחלה בראשית דרכה ? תודה

 • עידו קמינסקי

  תשובה

  שלום רעיה

  המידע המופיע באתר זה אינו מהווה ייעוץ רפואי מקצועי או תחליף לייעוץ רפואי מקצועי ואין לראות אותו ככזה. האתר מיועד להרחבת הידע הכללי בלבד ובכל שאלה רפואית יש לפנות לרופא מומחה ולקבל את עצתו, ועל כן אני חושש שאני מנוע מלענות על השאלות הללו.

  את יכולה לעיין באתר הרשמי של העמותה לחקר ALS בישראל
  http://www.israls.org.il/index.php?option=com_content&task=view&id=1&Ite...

  מצטער שלא יכולתי לעזור

  ארז

 • שרה

  לו גריג

  ברצוני לדעת אם המחלה תורשתית כיון שאני יוצאת עם בחור שאביו מת ממ

 • עידו קמינסקי

  תשובה

  שלום שרה
  המדור אינו מדור רפואי ואין ביכולתנו לתת מענה בשאלות בעלות אופי רפואי או טיפולי.
  כדי לקבל תשובה מוסמכת - אנא פני לפורומים רפואיים או לרופא המתמחה במחלה

  לפי הכתוב באתר הרפואי אינפומד הסיבות למחלה אינן ידועות כיום, ורק אצל מיעוט קטן מהחולים נמצא שזה מסיבה גנטית, אבל כאמור - לתשובה מוסמכת פני לרופא או פורום רפואי המתמחה במחלה, את יכולה לנסות את הפורום של אינפומד הנ"ל.