לכל התוכניות

רביעי מדעי – סדרת הרצאות בנושא מדע ותזונה

אנו שמחים להזמין אתכם להרצאה אחרונה בסדרה בנושא מדע ותזונה, במסגרת הרצאות "רביעי מדעי"

לרכישת כרטיסים לאירוע

מוזמנים להרצאה מרתקת שבה תוכלו להקשיב, לשאול שאלות ולהביע דעה. ניתן להירשם להרצאה האחרונה בסדרה ללא תלות בהשתתפות במפגשים הקודמים.

מדע גורמה – הרצאה מדעית על שלוש מנות
ד"ר ארז גרטי / מכון דוידסון לחינוך מדעי

דמיינו ארוחה במסעדה – שלוש מנות, כל אחת עם הייחוד שלה. מנה ראשונה: לחם, גבינות ויין, מנה עיקרית: נתח בשר עסיסי, עם תפוחי אדמה סלט ושתייה קלה, ולקינוח עוגת שוקולד מפנקת. מאחורי הארוחה הזאת מסתתר המון מדע. ביוטכנולוגיה – החיידקים והפטריות שעוזרים לנו בהכנת המזון, כימיה – איך עובדים תהליכי בישול שונים בלעדיהם האוכל יהיה קר, תפל וקשה. ביולוגיה – איך אנחנו חווים את הטעם, ומה המשמעות שלו בכלל? וסביבה – טכנולוגיות ורעיונות מתקדמים להאכלת ההמונים. בהרצאה הזאת נצא למסע קולינרי רב חושי בו נדבר על אוכל, מדע והקשר ביניהם – ואפילו יהיו טעימות.

למי:

הקהל הרחב

מתי:

26 ביולי 2017, ג' באב תשע"ז בשעה 20:00, משך ההרצאה כשעה

איפה:

חדר דיונים, מכון דוידסון לחינוך מדעי, מכון ויצמן למדע ברחובות

כמה:

50 ש"ח למשתתף

איך:

נרשמים להרצאה באתר או בטלפון: 08-9378300. מספר המקומות מוגבל וההרשמה תעשה על בסיס מקום פנוי

עוד על התוכנית

ההרצאות הקודמות:

ה"דיאטה המושלמת", סוכר וחיידקי מעיים
טל קורם / המחלקה למדעי המחשב ומתמטיקה שימושית, הפקולטה למתמטיקה ומדעי המחשב, מכון ויצמן למדע

רבים מאיתנו, בעיקר אלה שסובלים מעודף משקל, מבלים חלק גדול מזמננו בריצה אחרי "הדיאטה המושלמת". אבל ממחקר מדעי רחב שביצענו עולה שאין כזאת, שכן אנשים שונים מגיבים אחרת לאותם מזונות. בהרצאה נדבר על הבסיס המדעי לשינויים התזונתיים הדרמטיים שעשינו ועל הבסיס המדעי להמלצות תזונתיות כוללניות. נכיר את עולם המחקר המסעיר של טריליוני החיידקים שחיים בגופנו, ובמיוחד במעיים שלנו, נשמע על התפקיד שלהם במשוואה ונדון בתוצאות המחקרים שלנו בנושא.

תזונה והשלכותיה
ד"ר רוני אוזנה / המחלקה למדעי הצמח והסביבה, הפקולטה לביוכימיה, מכון ויצמן למדע

בשנים האחרונות שומעים הרבה אזהרות על מזון מעובד, אבל לא תמיד ברור במה מדובר בכלל, איזה חומרים מוסיפים למזון הזה ואיך הוא משפיע על הגוף שלנו. בצד השני של המטבע נמצאים החומרים החיוניים שהפסקנו לאכול, בין השאר בהשפעת המזון המעובד, וגם החסרים האלה עלולים לבוא לידי ביטוי בגופנו. בהרצאה יינתנו כמה דוגמאות מוחשיות מחיי היומיום, עם נגיעה מזערית גם בביולוגיה.

המחיר האמיתי של הסטייק
אלון שפון / המחלקה למדעי הצמח והסביבה, הפקולטה לביוכימיה

השילוב של גידול באוכלוסייה, עליה ברמת החיים ומעבר למגורים בעיר במאה השנים האחרונות הביאו לעליה תלולה של בצריכת הבשר בכל רחבי העולם. למרות המלצות תזונתיות עכשוויות שמדברות על צמצום כמות הבשר בתפריט היומי, ולמרות הגידול בכמות הטבעוניים, צריכת הבשר צפויה כמעט להכפיל את עצמה בעשורים הקרובים. המזון שאנחנו אוכלים ובמיוחד בשר הבקר, העוף והחלב דורשים משאבי קרקע, ומים רבים, וגורמים לזיהום רב עם השלכות ניכרות על שינויי אקלים ועל היכולת של האנושות לגדל מזון שיספק את צרכיה (בטחון תזונתי). מה כדאי לנו לאכול כדי לשמור על הכדור הארץ שלנו? איך נייצר עוד מזון כדי להאכיל את אוכלוסיית העולם? האם נבואות על רעב אפשרי בעתיד מבוססות מבחינה מדעית?
ההרצאה תסקור בקצרה את הקשר בין מזון וסביבה, תפרוס את ההיסטוריה האנושית של יצור בשר וצריכתו, ותפרט את ההשפעה שלהם  תוך התייחסות לביטחון תזונתי כיום ובעתיד. בנוסף, מחקר מקיף שביצענו במכון ויצמן על ההשלכות הסביבתיות של צריכת מזון מן החי בארה"ב ידגים את תרומתן של המדינות המתועשות, כולל ישראל, לנטל הסביבתי הכולל.

למידע, הכוונה ורישום טלפוני: 08-9378300

רוצים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!