לכל התוכניות

נפלאות המדע (אשנבים למדע)

החוג פותח צוהר מרתק לכמה תחומים מרכזיים במדע – כימיה, ביולוגיה ופיזיקה. לכל אחד מהתחומים האלה יוקדשו 6-7 מפגשים, שבהם נתוודע לפלאי התחום: מכימיה בשירות הבילוש עד כוח הכובד

הפעילות בחוג תחשוף את המשתתפים למגוון נושאים מתחומים שונים מעולם המדע. החוג יעסוק בשלושה תחומים – כימיה, ביולוגיה ופיזיקה.

כימיה  
במפגשים בתחום זה ננסה לשפוך אור על מסתרי הכימיה. נכיר את המושגים הבסיסיים, נתוודע מקרוב לעבודת המעבדה ונלמד כיצד הכימיה משתלבת בכל תחומי חיינו. כל מפגש יתחיל בניסוי בית, ויימשך בניסויים מדעיים שייערכו בכיתה וילוו בהסברים לתופעות המומחשות בהם. נעסוק במבנה האטום, במצבי צבירה, בריאקציות כימיות, בבסיסים ובחומצות, בכימיה בשירות הבילוש, בחמצון-חיזור, בפולימרים ועוד.

ביולוגיה
במפגשים אלה נשאל מהי ביולוגיה, מהמקרו עד למיקרו. נכיר סוגים שונים של תאים, וניעזר בניסויים מעניינים שבהם נלמד להבחין בין תא צמחי לתא אנימלי ונדון בשיטות מחקר של מדענים. בתוך כך נלמד איך שואלים שאלת מחקר, מהי השערה (היפותזה) ומהי קבוצת ביקורת. נדון בעולם הגנטיקה והתורשה ונכיר את מבנה ה-DNA. בתחום המיקרוביולוגיה, נכיר את עולם החיידקים, הפטריות והפרוטוזואה, נתוודע למיקרואורגניזמים המחוללים מחלות ולאלה התורמים לבריאות האדם, ונלמד היכן נמצאים מיקרואורגניזמים ומהם הגורמים המעודדים או מעכבים את התרבותם.

פיזיקה
במסגרת המפגשים נפתח צוהר אל חוקי הטבע הבסיסיים השולטים בחיינו. בעזרת ניסויים והדגמות, נענה על שאלות כגון: מדוע אנו עומדים על הקרקע ולא מרחפים באוויר? מדוע השמש זורחת בבוקר ושוקעת בערב? מנין מגיע החשמל? מדוע יש צבעים? ועוד שלל סוגיות מרתקות.

החוג יותאם לרמת התלמידים ויספק להם כלים לחקר ולהתנסות עצמית.

למי:

תלמידי כיתות ו'-ז'

מתי:

מועד הפתיחה: 19 באוקטובר 2017
בכל יום ה', בשעות: 20:00-18:00, פעם בשבוע למשך 20 מפגשים

איפה:

מעבדה 15, מתחם מכון דוידסון צפון במכון ויצמן למדע שברחובות

כמה:

1580 ש"ח (עד שישה תשלומים ללא ריבית)
הנחה לאחים או לנרשמים ליותר מחוג אחד: 10% הנחה על חוג שני ואילך. אין כפל הנחות. לקבלת ההנחה יש לפנות למרכז הרישום בטלפון: 08-9378300

איך:

ניתן להירשם דרך האתר (מומלץ במחשב אך ניתן גם במכשירים ניידים) או להתקשר למרכז הרישום
שימו לב: מספר המקומות מוגבל, ההרשמה על בסיס מקום פנוי

עוד על התוכנית

בחוגים של מכון דוידסון לחינוך מדעי נערוך הדגמות מדעיות, ניסויי מעבדה, הרצאות מרתקות וסיורים בגן המדע בהדרכת מדריכים מנוסים ובעלי השכלה גבוהה בתחומי המדעים.

למידע, הכוונה ורישום טלפוני: 08-9378300

רוצים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!