לכל התוכניות

מבוא לאסטרונומיה – מערכת השמש ומעבר לה

השמיים זרועי הכוכבים הם חידה המסקרנת את בני האדם זה אלפי שנים. בחוג זה נפתח בקבוצות הכוכבים ובמזלות של הקדמונים ונמשיך אל תגליות האסטרונומיה המודרנית: חורים שחורים, ננסים לבנים, צבירי כוכבים וגלקסיות

מאז שחר ימי האנושות, הציתו השמיים את דמיונם של בני האדם. בעקבות התפתחות הטכנולוגיה למדנו להכיר טוב יותר את היקום הסובב אותנו, אך עדיין רב הנסתר על הגלוי. במהלך המפגשים של חוג זה נצטרף למסע הבלתי נגמר של חקר היקום – החל מהאגדות והאמונות של אבותינו הקדמונים ועד לטלסקופים ולגשושיות של ימינו.

תחילה נכיר את הגופים והתצורות הידועים לאדם מאז ימי קדם: כדור הארץ, הירח וקבוצות הכוכבים המוכרות. נמשיך בדרכנו אל הגופים השונים שבמערכת השמש שלנו ואל המשימות ששוגרו אליהם. נדון גם במבנים שקנה המידה שלהם עצום מעבר לכל דמיון: צבירי כוכבים, גלקסיות, צבירי גלקסיות והיקום הנראה כולו.
בהמשך נדבר על מערכות שמש אחרות בגלקסיית שביל החלב – אילו כוכבי לכת התגלו, היכן ייתכנו חיים ומה הסיכוי לפגוש חיים תבוניים מחוץ למערכת השמש?
לאחר שנעשיר את אוצר מושגינו, נענה על שאלות כגון: מהי גלקסיה? מהם חורים שחורים? מהו ההבדל בין אסטרואידים למטאורים? מהם כוכבי ניטרונים, ננסים לבנים וענקים אדומים? מהי סופרנובה? ועוד.

החוג יכלול תצפית בטלסקופים.

למי:

תלמידי כיתות ד'-ה'

מתי:

מועד הפתיחה: 19 באוקטובר 2017
בכל יום ה', בשעות: 19:45-18:15, פעם בשבוע למשך 20 מפגשים

איפה:

מעבדה 18, מתחם מכון דוידסון צפון במכון ויצמן למדע שברחובות

כמה:

1500 ש"ח (עד שישה תשלומים ללא ריבית)
הנחה לאחים או לנרשמים ליותר מחוג אחד: 10% הנחה על חוג שני ואילך. אין כפל הנחות. לקבלת ההנחה יש לפנות למרכז הרישום בטלפון: 08-9378300

איך:

ניתן להירשם דרך האתר (מומלץ במחשב אך ניתן גם במכשירים ניידים) או להתקשר למרכז הרישום
שימו לב: מספר המקומות מוגבל, ההרשמה על בסיס מקום פנוי

עוד על התוכנית

בחוגים של מכון דוידסון לחינוך מדעי נערוך הדגמות מדעיות, ניסויי מעבדה, הרצאות מרתקות וסיורים בגן המדע בהדרכת מדריכים מנוסים ובעלי השכלה גבוהה בתחומי המדעים.