הקוסמולוגיה המודרנית מצאה כי לפני כ-13.8 מיליארד שנים, כל היקום שלנו על מאה מיליארד הגלקסיות שבו (שכל אחת מהן מכילה בעצמה כמאה מיליארד כוכבים!) היה מרוכז בנקודה בודדת אחת. אירוע הראשית הזה מכונה "המפץ הגדול" (להרחבה ראו את הכתבה קיצור תולדות היקום).

השאלה "מה היה לפני המפץ הגדול ומה גרם לו?" מטרידה רבים. מבחינה פיסיקלית, הופעה יש מאין של כמות חומר אדירה סותרת את חוקי התרמודינמיקה והשימור הבסיסיים ביותר הידועים לנו, כמו חוק שימור החומר וחוק שימור האנרגיה. כשאנו באים לענות על השאלה עלינו להבין שכאשר מדברים על המפץ הגדול, הכוונה אינה לפיצוץ של חומר או אנרגיה בתוך חלל קיים, אלא שהיקום עצמו יצר את המרחב, בלי שביכולתנו לדעת מה נמצא מעבר לגבול היקום, אם בכלל.

יותר מכך – המפץ הגדול, והופעת החומר, האנרגיה והמרחב, יצרו גם את הזמן עצמו. הטענה הזאת אולי נשמעת מוזרה, אבל קל מאוד להבין אותה אם נשתמש בדימוי פשוט: דמיינו קופסה שהחלל שלה ריק לחלוטין מכל חומר וכל אנרגיה או קרינה. במצב כזה, אין בתוך הקופסה שום משמעות לזמן, בין אם מדובר בשנייה או במיליון שנה. הכל נשאר בדיוק אותו דבר. לכן, במצב שקדם למפץ הגדול, שבו לא היה כלום, לא היה אפילו זמן כי אם אין כלום אז אין משמעות לשנייה, שנה או מיליון שנה. ולכן השאלה "מה היה לפני המפץ הגדול' מאבדת מעט ממשמעותה, כי רגע לידת היקום הוא גם הרגע שבו נוצר הזמן.

בסרטון הבא, שהופק ודובב בידי טוני דארנל במסגרת פרויקט Deep astronomy, מועלות כמה אפשרויות בנוגע לגורם שהביא למפץ הגדול. כל תיאוריה נבחנת בצורה לוגית ונבדקת אם היא אכן פותרת את השאלה.

כפי שמוסבר בסרטון, לצערנו אין כיום בנמצא תיאוריה שמצליחה לתת הסבר סיבתי מניח את הדעת להיווצרותו של המפץ הגדול שבו נוצרו החומר, האנרגיה, הזמן והמרחב שאנו מכירים. ייתכן, כפי שמוצע גם בחלק האחרון של הסרטון, שהבעיה היא פשוט בלוגיקה ובביולוגיה האנושית, שמנסה למצוא סיבה לכל תהליך מפני שכך מתנהלות התופעות ביקום שבו אנו חיים, בעוד ש"לפני" המפץ הגדול לא הייתה קיימת אפילו סיבתיות. ייתכן, והייתי אומר שאפילו סביר, שכמו כל התגליות החדשות במדע לאורך ההיסטוריה האנושית, ההסבר לכך עוד יגיע בעתיד ככל שיתקדמו המחקר והתגליות.

ד"ר אבי סאייג
מכון דוידסון לחינוך מדעי
מכון ויצמן למדע


הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

סרטון זה תורגם בידי צוות אתר דוידסון אונליין
הסרטון הופק ודובב בידי טוני דארנל במסגרת פרוייקט Deep astronomy
סרטון זה תורגם בידי צוות אתר דוידסון אונליין
הסרטון הופק ודובב בידי טוני דארנל במסגרת פרוייקט Deep astronomy

107 תגובות

 • אינפיניטי

  ד"ר סאייג, אין פה תשובה לשאלה שהיא נושא המאמר...

  אתה כותב:
  "הופעה יש מאין של כמות חומר אדירה סותרת את חוקי התרמודינמיקה והשימור הבסיסיים ביותר הידועים לנו, כמו חוק שימור החומר וחוק שימור האנרגיה"
  ומיד אחרי זה אתה כותב:
  "המפץ הגדול, והופעת החומר, האנרגיה והמרחב, יצרו גם את הזמן עצמו" אתה מבין מה הבעיה?
  לא ענית פה על כלום, אלא הבאת את כל האפשרויות. גם חוקי השימור שמשמעותם שהיש לא יכול להיווצר מהאין, וגם שהיש נוצר מהאין, ואם היש לא היה אז לא היה גם הזמן שכפי שכתבת נוצר במפץ הגדול, וכאן הטעות הגדולה שלך ושל רבים וטובים אחרים...
  תראה ד"ר, חוק זה חוק !
  כאלה הם גם חוקי השימור שהם למעשה אחד "חוק שימור המסה והאנרגיה" ובמילים אחרות שכולם יבינו, החומר והאנרגיה היו ויהיו, לא נוצרו ולא יעלמו, ומכאן שהזמן גם הוא היה ויהיה וכך גם יכל להגיע אירוע המפץ הגדול..

 • שי

  שווה לבדוק את התיאוריה של Nassim Haramain

  הוא מדבר על יקום שמתפשט ומתכווץ בו זמנית (היקום בצורה טורוס),
  הוא גם מסביר איך מערכות סופיות ואין סופיות משלימות אחת את השניה.
  מאאאאד מעניין.

 • משה

  סתירות בתיאור המפץ הגדול

  שלום רב ד"ר.
  1) זה זמן רב ישנה נקודה שאני לא מבין במפץ הגדול, ואני מוצא ציטוטים שסותרים זה את זה.
  מצד אחד, ישנם אתרים כמו פה שטוענים שהמפץ סותר את חוק שימור המסה והאנרגיה, דהיינו הנקודה הסינגולרית לא היתה קיימת תמיד, אלא נוצרה יש מאין בשלב כלשהו, ומשם התחילה להתנפח.
  מצד שני אתרים רבים טוענים שהנקודה הסינגולרית היתה קיימת תמיד, במצב מקובץ מאוד בצפיפות אינסופית (אגב, אינסופית ממש? או פשוט גדולה מאוד?) ופשוט בשלב מסויים התחילה להתרחב ללא סיבה ידועה, דהיינו אין כאן היווצרות יש מאין, אלא יש מיש.
  מה הנכון?
  2) מה המשמעות של הקביעה שהזמן נוצר עם המפץ? הרי אם משהו קדם למפץ (למשל, יקום מחזורי, ונתעלם שנייה מהבעיות שיש בו) אז הזמן לא נוצר במפץ.
  כלומר למיטב הבנתי האמירה שהזמן נוצר במפץ היא לא מדעית, אלא מסקנה פילוסופית מההנחה שלפני המפץ לא היה כלום, אני צודק?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  תשובות

  1) התשובה היא שאין תשובה מדעית מוסמכת. פשוט לא יודעים - כמו המסר שהסרט מנסה להעביר. זה מה שנקרא 'חזית המדע', והנושא לא ידוע.
  2) המשמעות היא שאם אין כלום - פשוט כלום (בהנחה שלא היה כלום), אז אין כל משמעות לזמן. אם יש לך תיבה עם 'וואקום' מוחלט, איך תדע אם עברה בה שעה, שנייה, או מיליארד שנה? אין משמעות לזמן ללא חומר או אנרגיה.

  בברכה
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • משה

  לד"ר

  ממש לא הבנתי את התשובות.
  1) כתבתם פה באתר שהמפץ הגדול סותר את חוקי השימור, כלומר אתם מציגים בתור עובדה שהנקודה הסינגולרית אינה קדמונית, ואז אתה טוען שאנחנו לא יכולים לדעת האם היא קדמונית או לא. אז בעצם לקחתם לעצמכם עמדה אקראית??
  הרי אם הנקודה הסינגולרית היתה תמיד, אז אין שום סתירה לחוקי השימור, אז למה החלטתם שהיא לא היתה תמיד? ואחרי זה אתם רושמים שאנחנו לא יכולים לדעת אם היא היתה תמיד.
  2) גם לגבי הזמן, אתם טוענים שלא היה זמן לפני המפץ, כיוון שהנקודה הסינגולרית לא היתה אז, ושוב אתם מניחים שהנקודה אינה קדמונית, ואחרי זה טוענים שלא ניתן לדעת אם כן או לא. מבולבל מאוד, אשמח לביאור ארוך.

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  לא אוכל לבאר

  היי משה
  אכן, בחרנו את העמדה המקובלת היום באסטרופיזיקה - שנתמכת בתצפיות הקוסמולוגיות, שכל היקום התחיל מנקודה אחת, שמלפניה לא 'רואים' דבר. נקודה, ממש. נקודה היא חסרת מימדים, נקודה מתמטית. כך שקשה להגיד שהיא 'הייתה' או לא, היה לפניה או לא, הייתה קיימת או לא (בכלל - מה הקיום של נקודה בודדת חסרת מימדים). ומכאן גם התהיות לגבי הופעתה. אם הייתה קיימת 'תמיד' (לא ידוע לי על ראיות שתומכות בכך, ואם בכלל אפשר למצוא כאלה) - גם עולות שאלות קשות: מדוע התפשטה פתאום? כמות חומר 'קטנה' בהרבה הופכת לחור שחור ממנו שום דבר לא יכול להימלט, אז איך פתאום 'התפוצץ'?
  אתה כותב שאתה מבולבל ומצפה לתשובות - וכל מטרתה של הכתבה והסרטון היה להבהיר שהנושא מבולבל, ותשובות מדעיות (עדיין) אין. כל 'עמדה' מדעית שאתה 'תופס' (הייה קיים מתמיד, הופיע פתאום) - אינה עומדת בקנה אחד עם החוקים הפיזיקליים הידועים למדע עד כה. אין ברירה אלא להמתין בסבלנות (אני מקווה שזה יקרה עוד בימי חיי) להצטברות עוד תצפיות על היקום, עוד הבנות על הכוחות והחומרים הפועלים בו (מה מהות החומר והאנרגיה האפלה, למשל – אין לא יודע עדיין!) ואז אולי גם לחידה זו המדע ימצא תשובה, כפי שמצא לחידות ותהיות רבות בעבר.

  בברכה
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • שמי

  ואם יש לך תיבה עם 'וואקום' מוחלט,

  אתה חושב שפתאום יצוץ בה משהו, לא משנה מה?
  תראה, ללא זמן שום אירוע לא יגיע כי הזמן הוא המביא אירועים, ובלעדיו התיבה עם ה'וואקום' מוחלט תישאר כך, אבל יש לנו לפחות יקום אחד שלם ובגלל זה אתה והתיאוריה על תחילת הזמן במפץ הגדול בבעיה גדולה.

 • משה

  יקום עם עודף/חוסר אנרגיה

  שלום ד''ר,
  רציתי לדעת האם הרעיון של יקום מחזורי כמו יקום עם עודף אנרגיה /חוסר. סותר את החוקי התרמומדנמיקה. (כפי שאמרו על מכונת היקומים).
  או שלא לאפשר שיהיה יקום אינסופי בשינויים ?
  2. אם היה יקום אינסופי בשינויים שקדמו לו כיצד הגענו לנקודה' הנוכחית הרי זה אינסוף קונקרטי""? תודה מראש,
  משה.

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  כן

  היי משה
  הטענה שמובאת בזמן 4:37 היא כזאת: בהנחה שחוקי הפיזיקה המוכרים לנו תקפים תמיד (הנחה סבירה, אם אתה לא מניח את זה אז למעשה אתה יכול להניח כל דבר שתוכל לדמיין - ואין מה לבנות תיאוריות על בסיס מדעי), אזי יש בעיה עם יקום מחזורי: אחד מחוקי הטבע הוא החוק השני של התרמודינמיקה, שאחת מהשלכותיו היא שאי אפשר ליצר ביעילות מושלמת 'מכונה' שהופכת חום לעבודה, מכונה -כמו בוכנה של מנוע שמתפשט או כמו יקום מתפשט. לפיכך כל 'מחזור' התפשטות והתכווצות חדש יהיה פחות יעיל, יותר איטי מקודמו -וההפך, כל יקום שקדם ליקום יהיה מהיר יותר, אם זאת סדרה אינסופית של יקומים שהתפשטו והתכווצו, יוצא שהסדרה מתכנסת שוב לנקודת אפס (יקום שהיה קיים זמן אפס: נניח יקום אחד קיים פרק זמן של 1, הקודם 0.5 הקודם 0.25 הקודם 0.125 הקודם 0.0625 וכן הלאה עד שאיפה לאפס),
  סדרה כזו לא תגיע לאפס - אלא שואפת לאפס, ובכל מקרה - חסומה על ידי זמן אפס. וההשלכה של זה שסכום הסדרה - אחד ועוד חצי ועוד רבע ועוד שמינית ועוד 1/16 וכן הלאה עד אינסוף - הוא לא אינסופי (אתה יכול לעשות את החשבון :-)...), אלא 'חסום' על ידי מקסימום 2. כלומר חסום על ידי זמן סופי כלשהו - וזאת הנקודה הבעייתית עם ההסבר - שמחזירה אותנו לזמן סופי שלפניו לא היה דבר (ולכן לא פותרת את השאלה).
  כלומר - קיום 'אינסוף' מחזורי יקום גם לא פותר את השאלה, כי האינסוף הזה הוא לא אינסופי בזמן, אלא גם מתכנס לזמן אפס כלשהו, שמלפניו אפשר לשאול מ'מה היה לפני'...

  בברכה
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • חנניה ננו כהן

  לד"ר סאייג הנכבד, שלום.

  כבר לא נעים לי לתקן אותך אבל חבל שאנשים פה יוטעו.
  אז כמה דברים:
  1.כתבת את זה: "לפיכך כל 'מחזור' התפשטות והתכווצות חדש יהיה פחות יעיל, יותר איטי מקודמו"
  ובכן, זה לא בהכרח נכון כי כל התחלה של מחזור יקום יגרם מאותה הסיבה בדיוק של מחזורי היקום הקודמים, ולכן אין כל סיבה שמחזור יקום כלשהו יהיה "פחות יעיל, יותר איטי מקודמו" כפי שכתבת.
  2.כתבת כך:"אחד ועוד חצי ועוד רבע ועוד שמינית ועוד 1/16 וכן הלאה עד אינסוף - הוא לא אינסופי".
  ובכן, אם זה " וכן הלאה עד אינסוף" כפי שכתבת, אז זה אינסוף, ולא כפי שהוספת מיד אחרי זה ש"הוא לא אינסופי"...אם זה עד אינסוף אז זה אינסוף...
  3. כתבת משפט זה :"קיום 'אינסוף' מחזורי יקום גם לא פותר את השאלה, כי האינסוף הזה הוא לא אינסופי בזמן"
  ובכן,האינסוף מחזורי יקום האלה הם בדיוק אינסוף זמן, וזה בניגוד למה שכתבת, ויותר מזה, רק מציאות כזאת דווקא כן פותרת את השאלה ואפילו שאלות נוספות שכאן לא עלו...
  4.בתגובה טיפה למטה כתבת זאת:"אין בעולם משהו שאנו יודעים שהוא אינסופי. בסופו של דבר שוב הכל מתכנס ליקום עצמו ואם הוא עצמו סופי (בגודלו, בכמות החומר שבו) אז לא יכול להיות משהו אינסופי בתוכו. כלומר אינסוף הוא רק יציר מתמטי תיאורטי. "
  ובכן, לי דווקא ידוע על אינסוף בטוח אחד לפחות וזה החלל, מפני שסוף לחלל יכול להיות רק אינסוף חומר ללא כל חלל בתוכו (כי אם יהיה בו חלל אז החלל עדיין אינסופי...) אולם מאחר וגוש אינסופי כזה של חומר בלבד לא אפשרי מסיבות מובנות, אז הרי לך אינסוף אחד לפחות והוא החלל ובחלל זה אפשר שיש חומר ואנרגיה בכמות גם כן אינסופית אבל גם אפשר שכמות החומר והאנרגיה עצומה אך סופית, וגם לזה יש תשובה אבל כבר כתבתי המון וזה לא המקום והזמן... בברכה
  חנניה (ננו) כהן

 • יעקב

  חבל ננו חבל...

  כל מילה שניכתבת על ידך רק מוכיחה כמה אתה שיטחי מבלי יכולת קצת להיתעמק [ובלעז טיפש] 1 אם היית לומד את תורת התרמו-דינמיקה כראוי היית מבין שזה נכון כי זה לא קשור למה הסיבה אלא מה הסביבה מעמידה לך 2 עד ולא עד בכלל... 3 הכוונה שזה לא יכול להיתמך בזמן מהסיבות שפורטו לעיל 4 דבר ראשון מאיפה לך הידע מה יש בקצה החלל דבר שני גם אם כן המקום שאתה מתאר יהיה בלי חומר בכלל כמו אנרגיה אפלה רק בלי אנרגיה ואם כן כל חוקי האין-סוף שאתה מכיר לא יחולו על זה אז מזה אין ראיה כלל
  מה שהייתי מציע לך לא לנסות להמציא דברים כדי להרגיש מבין, חבל ננו חבל...

 • אינפיניטי

  מר יעקב, מכולם כאן אתה הכי לא ברור.

  חוץ מזה שאתה מאמין בבורא לא הבנתי שום דבר ממך, ולא הבנתי גם מה אתה מחפש באתר של מדע.
  אתר הידברות או קבלה לעם וכאלה יותר מתאימים לך.
  ואגב, כשיהיו לך מאמרים מקוריים ומבריקים כמו זה שאתה קורא לו טיפש, אז תוכל לדבר. עד אז אתה סתם עושה צחוק מעצמך.

 • יעקב

  מה לא הבנת?

  אני עניתי למר ננו תשובות לשאלותיו על ד"ר אבי סאייג ולמרבה הפלא התערבו כמה אנשים לא במטרה לסתור/להקשות/לתרץ על מה שאמרתי אלא סתם ליצור ריב מטופש רוצה להידיין תענו תשובות כל עוד אינכם עושים זאת אין סיבה שלא אחשיב אותכם למפגרים

 • שמי

  - הוסר -

  [התגובה הוסרה על ידי מערכת דוידסון עקב שימוש בשפה לא הולמת. אנא שימרו על כללי הנימוס בעת הדיון]

 • יעקב

  אלוהים הוא תאוריה לטיפשים?

  בשמחה הייתי נותן לך רשימה של פילוסופים/משוררים/סופרים/מדענים וכן הלאה שהגיעו מתוך חקר מחשבתי שאתה אפילו לא משיג,למסקנה שיש מציאות אלוהית אז מה שהייתי מציע לך ילד לנגב את החלב מהשפתיים בהקדם האפשרי... ולילה טוב

 • שמי

  אם מערכת דוידסון מסירים הודעות בטענה שהן לא הולמות,

  אז בטח שצריכים להסיר גם את ההודעות הלא הולמות של אדון יעקב שהוא התחיל עם ההודעות הלא הולמות, שכוונו גם לי וגם וגם למשתמש נוסף, שאדון יעקב אפילו לא הבין את דבריו וכתב הודעה לא לעניין ולא הולמת יותר מאלה שהסרתם, אבל אולי ההודעות האלה לא הוסרו כי לפחות אחת מהן תומכת במי שיש לו כוח שהוא כמובן ד"ר סאייג.
  עד שהדבר לא יתוקן אין לי מה לחפש כאן.

 • יעקב

  עוד הוכחה לטעות שלך

  כשאני הגבתי[בהתחלה] שמרתי על כללי הנימוס הבסיסים עקב זה שאני מבין מה אני אומר אתה לעומת זה לא הצלחת להגיב כראוי ותחת שטף של קללות ניסית להסתיר את טיפשותך אז כן גם הד"ר הבין מי בא להיתנגח ומי לעשות סדר

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  הקריטריון להסרה

  היי - הקריטריון להסרה זה שימוש בקללות וכינויים כנגד גולשים אחרים. היה כאן בסופ"ש האחרון כזה 'מבול' והסרתי מה שראיתי כקיצוני, יכול להיות שפספסתי. אם אתה רואה עוד תגובה פוגענית - תודיע לי ואסירהּ.

  אבי

 • שמי

  לא הסרת לפחות 3 הודעות של אדון יעקב החכם באדם,

  שבהם הוא קורא לי ולגולש כהן טיפשים , שעל זה בדיוק הסרת הודעות שלנו.
  פשוט תעבור על ההודעות של היעקב הזה ותראה מי פה יורד לפסים אישיים מבלי לנסות לכתוב משהו חכם ולעניין, אבל אין מה להתפלא כי זה דבר שמאפיין מאמינים בבורא דימיוני כמו שמאמין אדון יעקב.

 • שמי

  אתה רואה יעקב, ניחשתי עליך בדיוק נכון.

  [התגובה הוסרה על ידי מערכת דוידסון עקב שימוש בשפה לא הולמת. אנא שימרו על כללי הנימוס בעת הדיון]

 • יעקב

  מי אמר שאני דתי

  [התגובה הוסרה על ידי מערכת דוידסון עקב שימוש בשפה לא הולמת. אנא שימרו על כללי הנימוס בעת הדיון]

 • שמי

  הוסר

  [התגובה הוסרה על ידי מערכת דוידסון עקב שימוש בשפה לא הולמת. אנא שימרו על כללי הנימוס בעת הדיון]

 • יעקב

  הוסר

  [התגובה הוסרה על ידי מערכת דוידסון עקב שימוש בשפה לא הולמת. אנא שימרו על כללי הנימוס בעת הדיון]

 • חנניה ננו כהן

  יעקב, יעקב...

  [התגובה הוסרה על ידי מערכת דוידסון עקב שימוש בשפה לא הולמת. אנא שימרו על כללי הנימוס בעת הדיון]

 • יעקב

  אויש שוב פלטת ננו

  אני מקווה שיש לך משהו יותר חכם מהבירבור הקודם כרגע אתה רק מוכיח את העובדה הנ"ל אגב אני מציע לך להוריד את מפלס הדימוי העצמי שלך לטובתך ולטובתנו [שלא נאלץ לקרוא את התפיסות המשובשות שלך שוב ושוב] בברכה

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  לא ולא ולא ולא

  אם כבר כתבת על הטעיית הקהל - חבל שאתה מטעה אנשים, בחלק מהדברים בפיזיקה, בחלק מהדברים – במתמטיקה תיכונית, ובחלק מהדברים ב'עובדות' לא נכונות:
  1. כן יהיה פחות יעיל, זו אחת ההשלכות של החוק השני של התרמודינמיקה.
  2. ממש לא – זה מתמטיקה של תיכון. סכום של סדרה חשבונית עם מכפיל קטן מאחד הוא מספר סופי ולא אינסופי. זה למעשה אחד מהפרדוקסים הידועים מתקופת יוון. גם חכמי יוון לא הצליחו להבין שסכום של אינסוף מספרים לא חייב להיות אינסוף. שוב – תחשוב טיפה בהיגיון, חצי- ועוד רבע, ועוד שמינית ועוד 1/16 וכן הלאה... כל פעם רק חצי מהמרחק עד המספר 1 מתמלא, ולעולם לעולם לא יעבור את המספר אחד. יותר מכך לא אכתוב, אין מה להוסיף זו עובדה מתמטית. (בניגוד, נגיד לסעיף 1 שאפשר להגיד שאולי חוקי הפיזיקה משתנים). אם אתה רוצה להרחיב את ידיעותך בנושא –ראה פרדוקס אכילס וצב של זנון: https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%A4%D7%A8%D7%93%D7%95%D7%A7%D7%A1...
  3. ראה סעיפים 1 ו-2. ממנו נובע שזה לא אינסוף בזמן. אם כל יקום קודם יותר יעיל, זה בדיוק הסדרה הנ"ל שמתכנסת למספר סופי.
  4. לך אולי "ידוע" שהחלל אינוספי – למדענים לא. אף אחד לא יודע בוודאות האמנם היקום הוא אינסופי או לא, מהסיבה הפשוטה שאי אפשר למדוד או לראות (לפחות באמצעים של ימיינו) עד קצה החלל – אגב יש לנו כתבה מעניינת על כך: https://davidson.weizmann.ac.il/online/maagarmada/astrophysics/%D7%9C%D7...
  בברכה
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • חנניה ננו כהן

  ד"ר סאייג, קוראים לזה קיבעון מחשבתי...

  ולא ציפיתי למשהו אחר לא ממך ולא מהאתר הזה שמטרתו המוצהרת חינוך ולא יותר כמו לדוגמה לפרוץ דרך בתחום התקוע של הפיזיקה. בברכה
  חנניה (ננו) כהן

 • אינפיניטי

  אני חושב שד"ר אבי פשוט לא הבין.

  כי לי ברור לדוגמה בסעיף 4 שאין צורך לראות או למדוד כפי שכתב ד"ר סאייג כדי לדעת שהחלל הריק בכל מקרה חייב להיות אינסופי, ומה שיכול סופי או אינסופי בכמותם הם החומר והאנרגיה שמעורבבים בתוך חלל ריק אינסופי זה.

 • משה

  תודה רבה! פשוט בסרטון דיברו רק על תאוריית הרבה היקומים

  ולא על ייקום מחזורי כמו ייקום עם עודף/חוסר באנרגיה. 2. ד"א רציתי לשאול האם קיים אינסוף בפועל? או רק אינסוף פוטנצאלי. (והאם אתה מכיר מקום מובן שמסביר זאת לכאלו שלא יודעים)

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  שאלה מעניינת

  התייעצתי עם ד"ר יוסי אלרן שמתמחה במכניקת הקוונטים וגם במתמטיקה - ואמר שעד כמה שאנו יודעים, אין בעולם משהו שאנו יודעים שהוא אינסופי. בסופו של דבר שוב הכל מתכנס ליקום עצמו ואם הוא עצמו סופי (בגודלו, בכמות החומר שבו) אז לא יכול להיות משהו אינסופי בתוכו. כלומר אינסוף הוא רק יציר מתמטי תיאורטי. אבל כדי להרגיע אותי אמר שכך גם כל המתמטיקה- גם קו ישר איננו משהו שקיים בטבע באמת, אלא רק יציר מתמטי תיאורטי.

  בברכה
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • רמי

  אין סוף אין סופי

  שלום ד"ר
  האם ניתן לומר שהקבוצה המכילה את כל הקבוצות האין סופיות היא אין סופית אין סופית?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  לא תחום המומחיות שלי

  זאת שאלה בתורת הקבוצות במתמטיקה, שאני לא יכול לענות עליה תשובה מוסמכת כי זה לא תחום התמחותי (על פניו נראה לי שכן). אתה יכול להעלות את השאלה בדף הפייסבוק שלנו כדי שתקבל הפנייה למומחה מתמטי:
  https://www.facebook.com/DavidsonOnLine

 • יותם

  שלום .

  אהלן , אתה יכול לעיין בדברי הזוהר ביחד עם רב שעוסק בתחומי המדע והתורה .
  המדהים הוא שתמצא כי מרגע התהוות היקום ( פרץ האנרגיה מאותה נקודת הסינגולריות ) ועד התנפחות היקום , הופעת הזמן והמרחב הכל תואם באופן נפלא לנאמר בתורה ב31 פסוקים בלבד , אמנם הם אינם בסדר גודל של מאמר , אך כך היא התורה מקפלת בתוכה עומק רב , ודי לנו ב31 פסוקים בלבד כדי להבין שמסתתר שם אכן עומק רב , אי לכך התבוננות בפרשת הבריאה בספר בראשית תפתח פתח לעולם ומלואו . דברי הזוהר והמקובלים פשוט מדהימים בהקבלתם לכל הגלוי לנו עד כה בממד החומרי . להבדיל הם גם מוסרים מה קדם טרם לו בצורה מדהימה שניתן להבין כי המהלכים אותם מקיים הקדוש ברוך הוא בממד החומרי מקבילים למהלכים הרוחניים , כקוד תוכנת הבריאה .
  ניתן להבין עוד מדברי הזוהר על השתלשלות העולמות הן חומרי והן רוחני עד עולם החומר שלנו שכאמור ככל שאלמנט הרוח זך פחות כך הוא חומרי יותרי וכך הוא סוף מעשה הבריאה ( עולמינו ) מכאן שמה שגילו המדענים הוא חלק סופי בפאזל , אבל את עומקו ניתן לגלות אך ורק באמצעות התקרבות לאותו מתכנן .
  עלה והצלח :)

 • אריה

  בקשת עזרה מהד"ר

  שאלתי בפורומים אליהם הפנית אותי, ולא עונים לי שם (וגם לשאר השאלות), אולי תוכל לבקש מהם שיענו? או שאתה תענה אם אתה מבין באביוגנזה ואבולוציה.

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  ביקשתי

  ביקשתי

 • אריה

  לא ענו לי. מה עושים?

  לא ענו לי. מה עושים??

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  שוב

  היי אריה, נסה להגיש שוב השאלה

 • אריה

  שאלה לד"ר על האבולוציה

  לא מצאתי מקום בו אפשר לשאול ועונים לך חוץ מפה.
  1) האם היווצרות החיים (אביוגנזה) היא בעלת סיכוי גבוה להתרחשות?
  2) האם האבולוציה היא בעלת סיכוי גבוה ליצירת מגוון חיים?
  אנ שואל את השאלות הללו, על רקע העובדה שמחפשים כל הזמן כוכבים דמויי ארץ שיכולים לפתח חיים, ואם הסיכי קטן אז מה הטעם לחפש? הרי כנראה שאין שם חיים...

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  לפורום אחר

  היי אריה
  אנו משתדלים לענות על שאלות בכל פורום. השאלות שלך מתאימות לפורום אחר למשל:
  https://davidson.weizmann.ac.il/online/sciencepanorama/%D7%94%D7%AA%D7%A...
  וגם לכאן:
  https://davidson.weizmann.ac.il/online/maagarmada/life_sci/%D7%90%D7%91%...

  אבי

 • אריה

  בקשת עזרה מהד"ר

  שאלתי בפורומים אליהם הפנית אותי, ולא עונים לי שם (וגם לשאר השאלות), אולי תוכל לבקש מהם שיענו? או שאתה תענה אם אתה מבין באביוגנזה ואבולוציה.

 • משה

  זמן מהו?

  שלום ד''ר.
  רציתי לדעת מה ההגדרה לזמן כדי שיהיה אפשר בכלל להבין מה היה לפני הזמן?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  הגדרה אינסטרומנטלית

  כדי לא לגלוש לפילוסופיה, כדאי להסתפק בהגדרה אינסטרומנטלית:
  זמן הוא הגודל הנמדד באמצעות שעון.
  (שעון לצורך העניין יכול להיות גם שעון עצר, אבל גם צבר של חומר רדיו אקטיבי שמתפרק, או מולקולה מתנדנדת).
  זאת הגדרה מאוד 'טפשית' - אבל דווקא אם יוצאים ממנה כנקודת מוצא, היא היחידה שמאפשרת להראות אלמנטים יחסותיים, למשל: חומר רדיו אקטיבי המואץ במאיץ חלקיקים לא מתפרק כמו חומר שלא מואץ, ומכאן זמן שונה.

  בברכה
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • משה

  ז''א במילים אחרות זמן = שינוי

  ז''א במילים אחרות זמן = שינוי בההעתק?
  ז''א זמן =תנועה. אנחנו לא יכולים לתאר תנועה בלי זמן?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  לא

  לא, אי אפשר לתאר תנועה ללא זמן. אבל לא כל שיטות המדידה שנתתי מתארות תנועה. התפרקות רדיואקטיבית של יסוד אחד לאחר לא מודדת בדיוק תנועה.

 • משה

  כן

  אז למעשה לא יכול להיות שינוי ללא זמן? אם כך איך הגענו ממצב שלא היה בו כלום(קודם המפץ) למצב שיש בו משהו (לאחר המצב) יש בחן שני המצבים הללו שינוי. ואין בו זמן.????

 • משה

  כן

  אז קיצר לא יכול להיות שינוי ללא זמן. אז איך הגענו ממצב שלא היה כלום (קודם המפץ) למצב שיש משהו (לאחר המפץ) מכאן נראה שכן יכול להיות שינוי ללא זמן. וזה לא מובן....? עזרה/הסבר?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  תשובה

  משה - ראית את הסרט?
  תשובה - אין!

 • משה

  בטח שראיתי

  אבל אם לא ניתן לעשות שינוי בעקבות קיפאון הזמן.
  אז זה לא הגיוני שהייתה בריאה של היקום (כי היא בעצמה שינוי בין המצבים).
  ולכן נראלי שחייבים לומר שמימד בלי זמן לא אומר קיפאון מוחלט שלא ניתן לעשות בו שינוי, אלא שניתן יהיה לעשות בו שינוי רק התיאור של השינוי יהיה בדרך אחרת - שאנחנו לא מכירים. ואז לכן אין לנו אולי תשובה לזה (כי זה מחוץ לניסיוננו) אבל לפחות זה מסתדר עם ההגיון. מה אתה אומר ד''ר?
  )

 • רמי

  תשובה ליעקב על דרך האפשר

  יעקב שלום, אענה לך כפוליטקאי...לא זאת השאלה :-). אנו מצידו השני של החור השחור ולכן בתוך חור לבן. שהוא מקביל ליקום אחר המעורבב בתוך המרחב והזמן של היקום שלנו, "מעין יינג ויאנג".
  מי אמר שהיקום שלנו הוא היקום היחידי במרחב שלנו? זה תקף גם לעניין החומר האפל שהוא מסיפור \יקום אחר במרחב שלנו.

 • יעקב

  חור שחור ומפץ גדול

  קראתי כאן פוסט של קורא בשם רמי לגבי האפשרות שאנו מצויים בתוכו של חור שחור...רציתי לשאול:
  1. אני מבין שחור שחור פירושו נקודה סינגולרית צרה מאוד.. אז כיצד שנהיה שם...
  2. חור שחור הוא בעל כבידה גבוהה מאוד.. כיצד יתכן שנהיה שם?
  3. יצירת חור שחור הוא תהליך של הגדלת הצפיפות באיזור גיאוגרפי ואילו המפץ מדבר על הקטנת הצפיפות לאורך זמן - דבר והיפוכו...

 • עמודים