נוסח השאלה המלא: מהם התנאים למסיסות במים, האם CH3NHCH3 מסיס?

אני ארחיב את השאלה המקורית, ואסביר על מסיסות באופן כללי:
אם חושבים על זה, עבור כל חומר בעולם, תמיד יהיה לפחות חומר אחד שימיס אותו בצורה מצויינת, ובכל יחס שנבחר, והוא יהיה... אותו החומר עצמו. כלומר ברור שמים מצליחים להמיס בתוכם מים, שמן סויה ימיס בתוכו בלי בעיה שמן סויה, ווזלין ימיס ווזלין, כספית – תמיס בתוכה עוד כספית וכו'. זה נראה די ברור מאליו, אבל מתוך העובדה הזאת נגזר כלל המסיסות הכימי "דומה נמס בדומה לו" (באנגלית: like dissolves like). כאשר ההיגיון הוא שאם חומר ממיס את עצמו הכי טוב סביר שיצליח להמיס חומר דומה, כאשר הדימיון מתייחס לדמיון כימי – ובייחוד לאופי הקשר בין המולקולות בחומר.
ולכן – מתכות ימסו בתוך מתכות, חומרים פולריים (קוטביים, שהמולקולות המרכיבות אותם מכילות קיטוב/ דו-קוטב חשמלי קבוע) ימסו בתוך ממסים פולריים, חומרים לא-פולריים ימסו בחומרים לא פולריים, חומרים המכילים קשרי מימן ימסו בתוך חומרים המכילים קשרי מימן. חומרים יוניים ימסו בתוך חומרים יוניים – וכו' כו' כך על פני כל הקשרים הכימיים הקיימים.
דוגמאות: מים הם חומר פולרי, ולכן מצליחים להמיס מלח בישול (NaCl) שהוא חומר יוני (שאפשר לומר שזה המצב הקיצוני ביותר של חומר פולרי - בו אלקטרונים שלמים עברו מאטום אחד למשנהו, קיטוב חשמלי מלא), אבל לא ממיסים שמן בישול – שהוא תרכובת לא פולרית בכלל. ומצד שני – שמן לא מצליח להמיס מים, אבל מצליח להמיס שמנים אחרים.

בעת יצור אלומיניום, ממיסים אלומיניום אוקסיד ( ,Al2O3חומר יוני) בתוך קריאוליט (Na3AlF6, חומר יוני) מותך. כספית (מתכת נוזלית בטמפ' החדר) יכולה להמיס בתוכה נחושת או זהב (מתכות אחרות).  


כספית (התמונות נלקחו מתוך וויקיפדיה)

אפשר להבין יותר לעומק, מאיפה כלל המסיסות הזה נובע: כדי ששני חומרים יתערבבו למצב של תמיסה, דרוש בעצם שהמולקולות המרכיבות את החומרים יתערבבו, וכדי שזה יקרה צריך בעצם לשבור את הקשרים הבין מולקולרים בממס, את הקשרים הבין מולקולרים במומס, וליצור קשרים חדשים בין הממס למומס. אם החומרים שונים מאוד זה מזה מבחינה כימית, כלומר בין חומר אחד יש כוחות מאוד חזקים ובין חומר אחר כוחות מאוד חלשים קשה יהיה לחומר שבו כוחות חלשים לשבור את הקשרים החזקים בחומר השני ולהיכנס בתוכו – ולכן לא יתערבבו, ולהפך – רק במצב בו עוצמת הקשרים דומה יתאפשר שבירה של קשרים ויצירה של חדשים.

כמובן שהמצב יכול "להסתבך" אם כל מולקולה יוצרת סוגים שונים של קשרים, למשל: קבוצת הכהלים מכילים חלק פולרי היוצר קשרי מימן (-OH) וחלק פחמני לא פולרי, המסיסות של הכהלים בתוך מים נקבעת על פי אורך השרשרת הפחמנית הלא פולרית (ככל שהשרשרת של אטומי הפחמן גדולה יותר – כך הכהל פחות מסיס במים). ולכן אלכהול לשתייה שמכיל רק 2 פחמנים בשרשרת מסיס במים בכל יחס, פנטנול עם שרשרת של 5 פחמנים נמס מעט במים, וכהל עם שרשרת ארוכה של 20 פחמנים כמעט לא ימס במים בכלל.
ספציפית לגבי השאלה – החומר CH3NHCH3 (די מתיל אמין) לא מכיל שרשראות פחמניות ארוכות, הוא פולרי ומסוגל ליצור קשרי מימן (מכיל קשר חנקן-מימן) ולכן ימס במים בצורה טובה. (מים כזכור פולריים ויוצרים קשרי מימן).

מאת:ד"ר אבי סאייג
מכון ויצמן למדע ומכון דוידסון לחינוך מדעי
 

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

36 תגובות

 • אנונימי

  איפה רשום מה מומס במים

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  לא רשום

  כפי שמוסבר בכתבה, אתה יכול לחזות עבור כל חומר, לפי המבנה הכימי שלו, אם הוא נמס במים טוב או לא.
  עבור חומרים כימיים רבים - המסיסות במים רשומה בויקיפדיה האנגלית. כך שחיפוש של של חומר כימי באנגלית יתן לך גם מידע מדוייק למידת המסיסות שלו במים.

  בברכה
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • אנונימי

  האם ויטמין D

  האם ויטמין D ניקשר לגליצרול דרך ההידרוקסיד?

 • אנונימי

  לא

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  לא ולא

  שלום לאנונימי
  מתוך ניסוח השאלה שלך, אני מניח שיש לך ידע בכימיה – אז אכתוב את תשובתי בהתאם לכך:
  ויטמין די הוא חומר מאוד מאוד לא קוטבי, מאוד מאוד שומני – ולכן הוא נמס רק בשמן ולא במים. ההידרוכסיד הבודד שיש בו (שזה החלק הקוטבי היחיד במולקולה) לא מספיק כדי לגרום לו להתמוסס בממסים קוטביים כמו מים.
  גליצרין / גליצרול – למרות המרקם ה'שמנוני' שלו הוא למעשה לא שמן בכלל – הוא סוג של כהל מבחינה כימית (תלת כוהל), חומר קוטבי מאוד, דומה מעט לסוכר – ולכן נמס במים ולא נמס בשמן בכלל. כיוון שויטמין די הוא סוג של שמן – הוא לא צפוי להתמוסס בגליצרול (לא בכמות רבה בכל אופן, לא מצאתי מחקר שמדד זאת בפועל).
  אם אתה שואל האם הויטמין נקשר בקשר כימי לגליצרול, כמו שחומצות שומן נקשרות לגליצרול (ויוצרות מה שנקרא 'טרי-גליצרידים'). אז גם כאן התשובה היא לא. משום שהקשר בטרי גליצרידים דורש חומצה –חומצת שומן, ובוויטמין די אין חלק כזה במולקולה, יש כמו שכתבת הידרוכסיד – שזה לא חומצת שומן, ולכן לא נקשר לגליצרין.
  בברכה
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • איילת

  האם שמן יכול להמיס כוהל

  האם שמן יכול להמיס כוהל (לדוגמה אתנול)?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  כן

  כן.
  התמוססות טובה מתרחשת בטמפרטורות גבוהות (חימום). להרחבה ראי מאמר כאן (באנגלית) על התמוססות של כהל ושמנים שונים זה בזה:
  https://link.springer.com/article/10.1007/BF02540248

  בברכה
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • דן

  האם יש חומר בו גבס יכול להתמוסס ולעבור ממצב מוצק חזרה לנוזל?

  שלום, שמי דן רציתי לדעת האם קיים חומר בו גבס יכול להתמוסס ולעבור ממצב מוצק חזרה לנוזל? תודה רבה על העזרה

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  עד כמה שידוע לי

  עד כמה שידוע לי - אין. מעניין שגבס נמס טיפה יותר טוב במים קרים דווקא, אז אפשר לנסות מי קרח.
  בחיפוש בגוגל מצאתי פטנט משנת 1977 שטוען שהמציא שיטה להמסת גבס באמצעות תמיסה של חומצה הידרואוקסמית (סוג של משפחה של חומצות אורגניות):
  https://www.google.com/patents/US4096869
  אני אישית לא ניסיתי, אתה יכול לנסות להתעמק בפנטנט הנ"ל אם זה עובד.

  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • ליאל

  שאלת הבהרה

  חומר הידרופילי בהגדרתו הוא חומר אשר בהכרח יוצר קשרי מימן עם מולקולות המים? או שמא מדובר בכל חומר קוטבי ברמה מספקת ושלא בהכרח נוצרים קשרי מימן בינו לבין המים?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  לא בהגדרתו

  חומר הידרופילי, בהגדרתו המילולית – זה חומר 'אוהב מים', בכוונה של נמס במים. הרבה פעמים (בתרכובות אורגניות הייתי אומר – לרוב) חומרים הנמסים במים אכן יוצרים קשרי מימן עם מולקולות המים. אבל לא בהכרח: נהוג ככלל אצבע לומר כי חומר המצליח ליצור תמיסות בריכוז של מעל 1% במים הוא הידרופילי. לפיכך חומר כמו די-כלורו-מתאן CH2Cl2 , המתמוסס בכמויות של 25 גרם בליטר מים (2.5%) הוא הידרופילי, אולם אין בו כל קבוצה כימית היכולה ליצור קשרי מימן (הוא רק קוטבי). ואם נעבור מקבוצת החומרים האורגניים למלחים – הם בהחלט חומרים הידרופילים, חלקם ברמה כזו שאם יהיו באוויר לח – ממש ימשכו מולקולות מים מהאוויר ויהפכו לתמיסה – אפילו מלח בישול NaCl – אבל גם הם לא יוצרים קשרי מימן עם המים, אלא רק קשרים בזכות הקוטביות החשמלית.
  (אגב, בויקיפדיה העברית מצאתי שגוי בהגדרת הידרופיליות, תיקנתי. המידע באנגלית הוא כמעט תמיד מדוייק: https://en.wikipedia.org/wiki/Hydrophile ).
  בברכה
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • סער

  הקשר בין מידת המסיסות של חומר לטמפרטורת הממס

  אבי שלום,
  אני מנסה להכין מי סוכר ענבים, כלומר גלוקוז עם מים בהרתחה, בשביל לג'ל אנרגיה.
  מה הקשר בין טמפרטורת המים למידת הריכוז של ההמסה, איך היא משתנה אם מספר מולקולות ה- OH שלי לא משתנות?
  למה בבישול, כשהמים לא בטמפרטורת רתיחה, ואני מערבב את התמיסה באמצעות כף נוצרים הרבה בועות?
  האם זה משנה משך הזמן שאני מערבב אותם יחד, או שתוך זמן קצר הגלוקוז מתמוסס במים?
  למה התמיסה אמורה להפוך לג'ל רק אחרי שהיא מתקררת?
  תודה,
  סער.

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  מסיסות וטמפרטורה

  היי סער
  עבור הרבה חומרים מוצקים (רוב החומרים), וגלוקוז ביניהם - יש קשר בין המסיסות המקסימלית לטמפרטורה, ככל שהטמפרטורה גבוהה יותר, כך יותר חומר מסוגל להתמוסס בממס (במים).
  ראה טבלה כאן: http://preparatorychemistry.com/Bishop_supersaturated.htm
  בעוד ש100 מיליליטר מים בטמפרטורה של 30 מעלות מסוגלים להמס 125 גרם גלוקוז
  מים בטמפרטורה של 90 מעלות כבר מסוגלים להמיס 556.
  הסיבה לכך היא שבטמפרטורה גבוהה החלקיקים שמרכיבים את התמיסה (מולקולות המים והסוכר) נעים מהר יותר, כך מתאפשרים יותר קשרים בין ממס למומס (וכך נשברים יותר קשרים בתוך הממס ובתוך המומס - מה שמאפשר המסה).
  לגבי הבועות - בתוך מים יש גם גזים מומסים, בעיקר אוויר מומס בכמות ששווה בערך לנפח המים, כלומר בכוס מים מומס גם בערך כוס של אוויר, בגזים הקשר בין מסיסות לטמפרטורה הפוך (זה נקרא חוק ראול על שם המדען שגילה זאת) - ככל שהטמפרטורה גבוהה יותר כך המסיסות במים קטנה וכשמחממים הגזים 'בורחים' מהמים - כמו שכל אחד יודע שסודה חמה 'מאבדת' את הגזים שלה במהירות. הערבוב עוזר להוציא את הגזים המומסים - שוב, בדיוק כמו בסודה.
  לגבי הזמן - בדרך כלל אפשר להפסיק לערבב אחרי שהתמיסה חוזרת להיות צלולה לחלוטין, וכשאין עוד גרגירים של מומס בתמיסה.
  לגבי הג'ל - לא ברור לי למה אתה מתכוון / מה בדיוק התהליך שאתה עושה. אולי לסירופ? כאשר התמיסה מתקררת, המולקולת כבר נעות לאט יותר ולכן תמיסה מרוכזת מאוד של סוכר הופכת צמיגית - כמו דבש. יש קשרים חזקים בין מולקולות המים למולקולות הסוכר (קשרי מימן) ש'תופסים' את המולקולות וגורמים לכל התמיסה להתנהג כסירופ. אם אתה בכל זאת מתכוון לג'ל ממש - סימן שיש לך בתערובת החומרים חומר שגורם לג'לציה - כמו ג'לטין או עמילן, יש לנו כתבה נרחבת על איך נוצר ג'ל:
  https://davidson.weizmann.ac.il/online/askexpert/chemistry/%D7%9E%D7%94-...

  בברכה
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • אנונימי

  מה זה אומר מסיסות נמוכה במים

  מה זה אומר מסיסות נמוכה במים ומסיסות גבוהה במים ?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  לא מוגדר כמותית בצורה מוסכמת

  במקורות שונים מגדירים את הגבול של 'מסיסות נמוכה' ו'מסיסות גבוהה' באופן שונה, כאשר כללית הטווח שמצאתי כגבול נע סביב ריכוז 0.1-1%. מה זה אומר? ניקח מלח בישול לדוגמא – אם אתה תנסה להמיס מלח בישול בכוס עם 100 מ"ל מים אתה תראה שאתה תוכל להוסיף עוד ועוד ועוד מלח למים והוא יתמוסס, עד שתגיע לכמות של 35 גרם מלח מוספת, שאז המלח כבר יפסיק להתמוסס. בכל אופן – כאלה כמויות מתמוססות – שיוצרות תמיסות בריכוזים הגבוהים בהרבה מ- 0.1 או 1% אומרות שלמלח מסיסות גבוהה (אפילו מאוד) במים. מצד שני, אם תנסה להמיס אבן גיר במים – תראה שהיא פשוט לא מתמוססת (0.001%) – כלומר יש לה מסיסות נמוכה במים, היא אפילו נחשבת קשת תמס. כך גם מסיסות של שמן ומים – מסיסות נמוכה זה בזה.
  אם מעניין אותך הגדרות כמותיות לרמות מסיסות ראה כאן:
  http://www.sigmaaldrich.com/united-kingdom/technical-services/solubility...
  וכאן:
  http://npic.orst.edu/envir/watersol.html

  בברכה
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • מאיר כהנא

  מסיסות של CO2 בנוזל כפונקציה של הטמפ'

  האם קיים גרף או טבלה שמראה את מסיסות גז CO2 בנוזל כפונקציה של הטמפ'?

 • מאיר כהנא

  ולחץ?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  קיימים עשרות גרפים וטבלאות כאלו

  בחיפוש:
  co2 solubility in water
  בגוגל תמונות מתקבלים עשרות (מאות?) גרפים כאלו, גם של של טמפרטורה וגם של לחץ:
  https://www.google.co.il/search?q=co2+solubility+in+water&client=firefox...

  בברכה
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • יעל

  מסיסות של מתכות במים

  המבנה המיקרוסקופי של מתכת הוא של יוניים חיובים המיוצבים ע״י אלקטרוני ערכיות ניידים. מדוע המיים לא ממיסים את יוני המתכת? האם הסיבה היא רק אנרגיית סריג גבוהה של המתכת, או שיש סיבה נוספת המונעת את המיום של יוני המתכת?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  סיבה אחרת

  הסיבה היא אחרת - כוחות המשיכה של היונים החיוביים לאלקטרונים שנמצאים ב'ים האלקטרונים' במתכת פשוט חזקים מכוחות המשיכה בין היונים המתכתיים למים. ברור כי אלקטרון - שהוא מטען 'שלם' מפעיל כוח משיכה חזק יותר כלפי היונים המתכתיים, בהשוואה למים, שהם מקוטבים במטען חלקי.
  בנוסף לכך - נניח אפילו היונים המתכתיים יתחילו להתמוסס במים, אזי במבנה המתכתי ישארו האלקטרונים שהם השאירו מאחור - כלומר שארית 'גוש' המתכת תטען במטען חשמלי שלילי (בגלל עודפי האלקטרונים שלהם מטען חשמלי שלילי), ואילו המים יתחילו להיטען במטען חשמלי חיובי, בגלל עודפי היונים המתכתיים החיוביים ללא איזון (ללא יון שלילי מאזן) שימסו בהם, ואז - היונים החיוביים פשוט ימשכו חזרה אל המתכת הטעונה שלילית - והתהליך יעצר מיידית. כדי להמיס מתכת במים- צריך באמת משהו שיקלוט את עודפי האלקטרונים שבים האלקטרונים המתכתי. משהו כזה הוא בעצם חומר מחמצן, ואכן - חומצות, שהן חומרים מחמצנים, מצליחים להמיס מתכות במים, כי הן קולטות את עודפי האלקטרונים של המתכות, וכך מתפשר המסה של היונים המתכתיים החיוביים במים.

  בברכה
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • ליהיא

  מסיסות גלוקוז

  מהי רמת המסיסות של גלוקוז במים?
  כלומר מהו הריכוז המקסימלי של גלוקוז שיכול להתמוסס במים?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  טבלת מסיסות

  ב-20 מעלות צלזיוס, מסיס עד כדי 90 גרם גלוקוס ב-100 מ"ל מים. ראי טבלת מסיסות כאן:
  https://en.wikipedia.org/wiki/Solubility_table

 • ורדה

  האם ניתן לומר שאצות לא מסיסות

  האם ניתן לומר שאצות לא מסיסות במים ...אז איך נתיחס לאקסטרקט שלהן שמקבלים עי ששמים אותם במים חמים . לא היתה כאן המסה במים?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  אצות

  אצות - זה לא חומר, אלא יצור חי. לא נמסות כמובן במים.
  לגבי המיצוי שלהם - אפשר למצות מאצות אלפי חומרים, לאיזה חומר את מתכוונת (כל חומר לגופו).

  בברכה
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • אנונימי

  מסיסות מים בשמן בטמפ גבוהות .

  ידוע שטמפ. משפיעה על מסיסות. אם מטגנים מזון בשמן עמוק ויוצאים מים לסיר השמן יש רמה מסויימת של מסיסות , נכון ?
  מה גורם למזון לצוף על פני שמן ? התרוקנות הנוזלים שבתוכו ?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  ב-100 מעלות המים רותחים

  והופכים לגז, כך שלא בדיוק אפשר למדוד מסיסות שלהם בשמן כבר במצב הזה.
  זאת הסיבה שכשמכניסים מים לשמן רותח - השמן קופץ, ראה כתבה נרחבת על כך:
  http://davidson.weizmann.ac.il/online/askexpert/chemistry/%D7%9E%D7%93%D...

  הבועות שרואים ליד מזון בזמן טיגון אלו בועות של אדי מים - כלומר מים במצב גזי, והם הגורמות למזון להתרומם, בועות הגז משמשות כמעיין מצופים שמחוברים למזון ומושכים אותו למעלה. כמו בניסוי שלנו - הצימוקים המרקדים, שם בועות של סודה העלו צימוקים במעלה כוס:
  http://davidson.weizmann.ac.il/online/scienceathome/physics/%D7%90%D7%99...

  בברכה
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • מעיין

  האם מטען משפיע

  במידה ואין מטען לחלבון מסוים האם המסיסות תהיה מקסימלית או מינימלית?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  תלוי בממס

  אם אתה מתכוון למסיסות במים – אז כיוון שמים הם חומר מאוד קוטבי, הם נוטים ליצור קשרים עם חומרים קוטביים אחרים – ובכך להמיס אותם, וההפך. לפיכך: חלבון ללא מטען חשמלי הוא פחות קוטבי ופחות יכול ליצור קשרים עם המים, ולכן הוא הכי פחות מסיס במים במצב הזה (אבל ישנם ממסים אחרים ממים בהם הוא הכי מסיס במצב הזה).
  בברכה,
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • שרון

  האם מידת המוססות של תמיסנ היא כפונקציה של החוזק היוני של התמיסה?

  האם ההתמוססות תהיה גדולה או קטנה יותר בחוזק יוני גבוה? החוזק היוני משפיע משמעותית?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  זה תלוי

  חוזק יוני גבוה (כלומר תמיסה בריכוז יונים גבוה) משפיע על מסיסות של חומרים אחרים בתמיסה:
  אם מדובר בחומר יוני אחר, עם יון משותף – כלומר אם מדובר בנסיון המסה של המלח KCl – אשלגן כלורי, בתמיסה של מלח בישול, נתרן כלורי NaCl (כלור יון משותף) – אזי המסיסות תהייה נמוכה יותר בהשווה למים טהורים. תחשוב על זה שכאילו יש כמות סופית של יוני כלור שהמים יכולים להכיל – ואחרי שהמכסה מתמלאת לא אפשרי יותר מסיסות מלחים המכילים יוני כלור.
  אם מדובר בחומר יוני אחר, בלי יון משותף – בגלל עלייה בקוטביות המים – ובהמשך למתואר בכתבה, תהייה דווקא עליה במסיסות, למשל גבס – CaSO4 נמס טוב יותר במי מלח, בהשוואה למים נקיים.
  http://pubs.acs.org/doi/pdf/10.1021/ed081p1644
  אם מדובר בחומרים אורגניים – שהם לא כל כך קוטביים, אבל בכל זאת נמסים במים, אזי מסיסותם יורדת במים עם חוזק יוני גבוה, שוב בגלל שוני גדול בקוטביות / בכוחות הבינמולקולרים בין הממס למומס, כך שאנרגטית פחות כדאי היווצרות תמיסה.
  בברכה
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • קורל

  מסיסות בין תמיסה לחומר

  כיצד ניתן לדעת אם חומר מסוים (כמו אתנול) מתמוסס בתמיסה מסוימת (כמו מי-סוכר)?
  כמו כן, כיצד ניתן לדעת אם שתי תמיסות מסיסות אחת בשנייה?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  בדיוק באותו אופן

  היי קורל

  מסיסות של חומר עם תמיסה קיימת, או מסיסות של שתי תמיסות זו בזו נקבעת בדיוק באותו אופן שמוסבר בכתבה: אם החומרים קרובים זה לזה מבחינת הקשרים הקיימים בין המולקולות שלהם, אז הם ימסו (כי בעצם כל החומרים יוכלו ליצור קשרים זה עם זה), ככל שהשוני בין החומרים גדול  - כך המסיסות תהיה נמוכה יותר. כיוון שסוכר נמס במים, וכהל נמס במים מבינים כי יש דמיון בין החומרים, ולכן כהל נמס גם במי-סוכר (ככה מכינים קוקטיילים מתוקים... :-)).

  תציצי גם בכתבה 'מדוע אצטון ממיס לק אבל לא אלכוהול' – יש שם רשימה של חומרים הדומים זה לזה מבחינת הקוטביות הכימית, וככה אפשר לדעת מי יטה להתמוסס עם מי.

  אם אין כל מידע על המבנה הכימי של החומרים, אז אין ברירה אלא פשוט לנסות. צריך לזכור גם שמסיסות היא רצף, כלומר בהחלט אפשרי ששני חומרים או תמיסות יתמוססו באופן חלקי זה בזה, בריכוזים נמוכים, אבל מעל ריכוז מסויים כבר לא תתרחש מסיסות.

  בברכה
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • אבי

  זהב

  כיצד ניתן להמיס זהב?האם יש מדלל שיכול לעשות זאת?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  אפשר על ידי תגובה כימית

  אפשר להמיס זהב בתוך כספית נוזלית - זאת תמיסה לכל דבר. כדי להמיס זהב בתוך מים הוא חייב לעבור תגובה כימית - המחמצנת אותו והופכת אותו ליון מסיס במים. עושים זאת על ידי תערובת של חומצה חנקתית עם מלחית הנקראת מי-מלכים (כי מגיבה גם עם 'מלך' המתכות - זהב). אתה יכול לקרוא על כך עוד בתשובה לשאלה: כיצד מפרידים מתכות.
  אבי

 • עומרי

  חוזק הקשר

  האם יש מולקולה בעלת זיקה גבוהה יותר לCO מאשר המוגלובין?

 • האלכימאי

  תשובה

  פחמן חד חמצני (CO) יוצר קשר עם אטומי מתכת ל"קומפלקס מתכתי".
  ניקל ומגנזיום הם דוגמאות נוספות לברזל (המצוי במרכז מולקולת ההמוגלובין).

  מקורות:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Carbon_monoxide
  http://en.wikipedia.org/wiki/Metal_carbonyl
  http://en.wikipedia.org/wiki/Iron_pentacarbonyl